14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

50 Günde 100 Bin Euroluk Altın Gümrüğe Takıldı!

50 Günde 100 Bin Euroluk Altın Gümrüğe Takıldı!


1 Mart-21 Nisan arasında 100 bin Euroluk beyan edilmemiş altın gümrüğe takıldı.

Almanya’nın Köln/Bonn Havalimanı Gümrük Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son haftalarda Türkiye’den gelen yolcuların beyan edilmeyen altın ve ziynet eşyalarında büyük oranda artış tespit edildiği bildirildi. 1 Mart-21 Nisan arasında 100 bin Euroluk beyan edilmemiş altın gümrüğe takıldı.

DW Türkçe’ye konuşan Köln/Bonn Gümrük Müdürlüğü Basın Sözcüsü Jens Ahland, 1 Mart’tan 21 Nisan’a kadar rastgele yapılan kontrollerde, gümrük idaresine bildirilmediği tespit edilen 2.2 kilogram altın ve ziynet eşyasının ele geçirildiğini söyledi. Mart ayında yapılan denetimlerde Ocak-Şubat aylarının toplamının yaklaşık iki katına tekabül eden miktarda beyan edilmeyen altın tespit edildiğini belirten Ahland, değeri 100 bin Euro’yu geçen altın ve ziynet eşyalarını resmi makamlara bildirmeden Almanya’ya getirmeye çalışan 27 kişi hakkında ise vergi kaçırmaya teşebbüs suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını söyledi. Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcuların beraberlerinde en fazla 430 euro değerinde altın takı bulundurabileceklerini ifade eden Jens Ahland, bu miktarın üzerindeki takıların gümrüğe tabi olduğunu ve mutlaka önceden resmi makamlara bildirilmesi gerektiğini vurguladı.

430 Euro’yu aşan altın ve ziynetin ticari ürün sayıldığını ve bu ürünlere değerleri üzerinden yüzde 19 katma değer vergisi ile yüzde 2.5 gümrük vergisi uygulandığını hatırlattı. Kadınların sürekli olarak kullandıkları altın takılar için bir istisnanın söz konusu olmadığını vurgulayan Ahland, değeri 430 Euro’yu aşan özel ziynet eşyası bulunanların, Almanya’dan ayrılmadan önce gümrüğe bunları deklare etmeleri halinde dönüşlerinde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacaklarını vurguladı.

Ahland, böyle olumsuz ve faturası da yüksek olan, can sıkıcı bir sürpriz ile karşılaşmamaları için yolculara Alman Gümrük Dairesi’nin ‘Zoll und Reise’ (Gümrük ve seyahat) adlı aplikasyonunu tavsiye ettiklerini söyledi. Bu uygulama ile yolcular satın aldıkları veya yanlarında bulunan altının değerine göre katma değer ve gümrük vergisini kolayca hesaplayabiliyorlar.

Hannover Havalimanı’nda 16 Nisan’da yapılan kontrollerde Türkiye’den gelen 45 yaşındaki bir kadının üzerinden 40 bin Euro değerinde çorap ve pantolona gizlenmiş altın, altın kolye ve ziynet eşyaları bulunmuştu. 7 Şubat’ta da yine Türkiye’den gelen 46 yaşındaki bir başka kadın yolcunun üzerinden ise 13 bin Euro değerinde altın ve ziynet eşyası yakalanmıştı. Havaalanı yetkilileri beyan edilmeyen altınlar için o yolcular hakkında vergi kaçırmaya teşebbüsten soruşturma başlatıldığını açıkladı.


Kaynak: Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler