24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

AB’ye Giriş Ve Çıkışlarda Nakit Miktarı İçin Yeni Kurallar

AB’ye Giriş Ve Çıkışlarda Nakit Miktarı İçin Yeni Kurallar


Sırbistan medyası tarafından bildirilen düzenlemede, AB’ye giriş ve çıkış yapan nakit ve değerli eşyaların kontrolüne yönelik yeni kurallar 3 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdi. AB’ye giriş yapan veya AB’den ayrılan tüm yolcuların içinde 10.000 Euro veya daha fazlasını bulundurdukları takdirde, nakit para beyannamesi doldurmaları gerekecek. Nakit para yanında, yabancı para birimi veya diğer para birimleri cinsinden eşdeğeri ve ayrıca seyahat çekleri veya kambiyo senetleri gibi diğer ödeme araçları da bu kanun kapsamındadır.

Avrupa Komisyonu, yeni kuralların, AB’nin kara para aklama ve terör finansman kaynaklarıyla mücadele çabalarının bir parçası olduğunu belirtiyor.

3 Haziran’dan itibaren, AB kuralları daha da sıkılaştırdı ve büyük miktarlarda “beyan edilmemiş” nakdi hareket ettirmeyi daha da zorlaştıracak, çok sayıda değişiklik uygulanacak.

Altın

İlk olarak, yeni kurallar kapsamındaki “nakit” tanımı, saf altın ve az miktarda da olsa altın içeren eşyaları da kapsayacak şekilde genişletildi

10.000 Euro’dan Az Nakit?a

İkinci olarak, basında çıkan haberlere göre, yetkililer nakit paranın suç faaliyetiyle bağlantılı olduğuna dair belirtiler olduğunda 10.000 Euro’nun altındaki meblağlar üzerinde de soruşturma başlatabilecek.

Brüksel’de, yeni kuralların, her üye devletteki yetkili makamların ve ulusal mali istihbarat biriminin, yasadışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılabilecek nakit hareketini izlemek ve çözmek için gerekli bilgilere sahip olmasını sağlayacağı sonucuna varılıyor.


Kaynak: Kaynak: Sırbistan Gümrük Bakanlığı

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler