13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

AIHM Kararı “Sırbistan Gümrükte Paralara El Koyamaz!”

AIHM Kararı “Sırbistan Gümrükte Paralara El Koyamaz!”


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ülkelerin, sınır kapılarında bildirime tabii paralarla ilgili bir bildirim yapılmamışsa paraya el koyamayacağına hükmetti.

Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türkiye kökenlinin, her yıl sıla yolunda transit olarak geçtikleri ülkeler arasında yer alan Sırbistan, gümrüklerde el koyduğu paralarla dikkat çekiyor. Son olarak Almanya’dan Türkiye’ye seyahat ederken 58 yaşındaki bir Türk, Sırbistan’ın Horgos Sınır Kapısı’nda beyan etmediği yüklü miktarda para ile yakalandı. Sırbistan polisi, Audi Q8 marka otomobil sürücüsüne üzerinde ne kadar para olduğunu sordu. Beş bin Euro taşıdığı cevabını alınca araçta arama başlatıldı. Bagaj ile ön koltukta iki siyah çanta içinde toplam 60.900 Euro ele geçirildi. Yasal sınır olan 10 bin Euro’yu sürücüye iade eden polis, 50. 900 Euro’ya el koydu.

10.000 Euro Ve Üzeri Para Taşınamıyor

Sırp mevzuatına göre gümrükten geçecek kişi 10.000 Euro ve üzeri para taşıyamıyor. Eğer taşırsa bunu bildirmek zorunda. Bu bildirimin yapılmadığı durumlarda ise ele geçirilen paralara el konula biliniyor. Sırbistan’ın bu paralara el koyma hakkının olup olmadığı da defalarca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınmıştı. AİHM konuyla ilgili verdiği kararda, ülkelerin, sınır kapılarında bildirime tabii paralarla ilgili bir bildirim yapılmamışsa paraya el koyamayacağına hükmetmişti. Ülkelerin ancak bu kişilere adli ve idari para cezası verebileceğine dikkat çekilmişti. Ancak ele geçirilen paranın mülkiyet hakkı kapsamında korunan bir para olduğuna vurgu yapılmıştı.

Sırbistan, Avrupa Birliği ülkesi değil ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyacağına dair sözleşmeye imza atan ülkeler arasında yer alıyor. İnsan Hakları Mahkemesi kararları Sırbistan için bağlayıcı mahiyette.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler