8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Alman Vatandaşlığına Geçiş Kolaylaşıyor, Çifte Vatandaşlığın Yolu Açılıyor

Alman Vatandaşlığına Geçiş Kolaylaşıyor, Çifte Vatandaşlığın Yolu Açılıyor


Almanya’da, 5 yıl yaşama şartı ile vatandaşlığa geçiş kolaylaştırılacak ve çifte vatandaşlık imkânı getirilecek. Çocuklar, 23 yaşında vatandaşlık seçmek zorunda kalmayacak

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin hükümet programında yer alan Alman vatandaşlığına geçişi kolaylaştırma sözü için ciddi adım atıldı. Federal içişleri bakanlığı, hazırladığı yeni vatandaşlık yasa tasarısını hükümetin diğer bakanlıklarının onayına sundu.

“Modern Vatandaşlık Yasası” denilen yasa tasarısında, Alman vatandaşlığına geçmek için Almanya’da yasal olarak yaşama süresi 5 yıla indirildi. Tasarıyla, okul ve meslek eğitimlerinde başarılı olanlarla, sosyal hizmetler alanında toplumsal fahri hizmetler yapanlar için 5 yıl yerine 3 yıl Almanya’da yaşama şartı da getiriliyor.

Çifte Vatandaşlık Mümkün Olacak

Tasarı ile, yen Almanya vatandaşlık yasasında çifte vatandaşlığın da yolu açılıyor. Tasarıda Alman vatandaşlığına geçmek için eski vatandaşlığın terkedilme şartı kaldırılıyor.

Almanya’da doğan çocuklar da ebeveynlerden birinin en az 5 yıldır Almanya’da yaşamış olması halinde doğuştan Alman vatandaşlığına sahip olabilecek.

İki veya daha fazla kişiyle evli olanlara ise kesinlikle vatandaşlık verilmeyecek.

Seçmeli Vatandaşlıktan Vaz Geçiliyor

Daha önceleri doğuşla Alman vatandaşlığı alan göçmenlerin 23 yaşından itibaren opsiyon modeli denilen vatandaşlık seçme mecburiyeti de kaldırılıyor. Böylece Almanya’da doğan çocuklara da çifte vatandaşlık imkânı getiriliyor.

CDU: “Alman Vatandaşlığı Bedavadan Veriliyor”

Bu arada, koalisyon hükümetinin Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırma için attığı adımlara muhalefetteki Hristiyan demokratlar karşı çıkıyor.

Hristiyan Demokrat Meclis Grub Başkan Vekili Hristiyan Birlik Partili (CSU) Alexander Dobrindt yasa tasarısını “Alaman vatandaşlığının ucuza dağıtılması” şeklinde eleştirirken Meclis Grup Yöneticisi Hristiyan Demokrat Birliği’nden (CDU) Thorsten Frei da “Alman pasaportunu etrafa saçmak” olarak değerlendirdi.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler