15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Almanlar Yine Stokçuluk Yapıyor!

Almanlar Yine Stokçuluk Yapıyor!


Kriz zamanlarında, Almanlar bazı ürünleri istifliyor ve süpermarketlerdeki tüm rafları süpürüyor. Ukrayna savaşından bu yana özellikle iki gıdaya olan talep çok fazla.

Ukrayna savaşından bu yana Almanya’da bazı gıdalara olan talep arttı. Federal İstatistik Ofisi tarafından bildirildiği üzere, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana un ve yemeklik yağ satışlarındaki güçlü artış bunu gösteriyor. 7-13 Mart arasındaki haftada yemeklik yağ talebi, Eylül 2021’de neredeyse altı ay öncesine göre iki kattan fazla (artı yüzde 123) oldu. Un talebi ise üç katına çıktı (artı yüzde 206).

İstatistik ofisi, “Artış, Ukrayna’da savaşın başlamasıyla bağlantılı olabilir, çünkü satış rakamlarında bu tür sıçramalar son altı ayda meydana gelmemişti” dedi. Birçok perakendeci, yemeklik yağ ve diğer ürünlerin satışlarını şimdiden karneye bağladı.

14-20 Mart arasındaki haftada, un ve yemeklik yağ satış rakamları önceki haftaya göre tekrar düştü, ancak önemli ölçüde yüksek kaldı. Bu düşüşün nedeninin talepteki düşüş mü yoksa manavların artık rafları stoklayamaz mı olduğu verilerden anlaşılamıyor. Ancak istatistik dairesine göre, bu rakamlar Almanya’daki büyük ölçekli arz eksikliğine karşı çıkıyor.

Korona Döneminde Stokçuluk Yaklaşık On Hafta Sürdü

2020’de korona pandemisinin başlangıcında tuvalet kâğıdı, dezenfektan ve sabun gibi ürünlere benzer şekilde artan bir talep olduğunda, çoğu “kriz malının” satış hacmindeki dalgalanmalar yaklaşık on hafta sürdü. Ukrayna ayçiçek yağı ve buğdayın en büyük üretici ve ihracatçılarından biridir. Rusya da en büyük ayçiçek yağı üreticilerinden biridir ve ayçiçeği tohumu ve ayçiçek yağı ihracatına kısıtlamalar getirmiştir. Bu iki ülkeden azalan tahıl teslimatları, Afrika’daki gıda güvenliği için özel bir tehdit oluşturuyor.

Federal Gıda Bakanı Cem Özdemir ve perakendeciler geçtiğimiz günlerde vatandaşlara gereksiz yere stok yapmamaları çağrısında bulundu. Yeşil politikacı geçen hafta “RTL Direkt” programında “Lütfen stok almayın, bunun için bir sebep yok. Tedarik sağladık” dedi. Alman Ticaret Birliği Başkan Yardımcısı Björn Fromm, ZDF ile ilgili olarak, Rusya’nın hububat ihracatını durdurmasına rağmen, orta vadede Almanya’daki tedarikte herhangi bir sorun olmayacağını söyledi.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler