14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Almanya 1-5 Nisan’da Tamamen Eve Kapanıyor

Almanya 1-5 Nisan’da Tamamen Eve Kapanıyor


Almanya’daki korona virüs zirvesinden 1-5 Nisan tarihlerinde evde kalma kararı çıktı. 1 ve 3 Nisan resmî tatil ilan edildi. Dükkanlar kapalı kalacak, sadece 3 Nisan’da gıda satışı için marketler açılacak.

Almanya Pandemi Başlangıcından Beri İlk Defa Sert Eve Kapanma Kararı Aldı.

Almanya, Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanları arasında yapılan ve uzun tartışmalarla geçen korona zirvesi sonrasında, salgının başından bu yana en sert önlemleri alma kararına vardı. Buna göre 1-5 Nisan tarihlerinde evde kalma ilkesi geçerli olacak. 1 ve 3 Nisan günleri bir kereye mahsus olmak üzere tüm Almanya’da resmî tatil olacak.

1-5 Nisan günlerinde tüm kamusal alanlar kapalı olacak. Alış-veriş yapılmayacak. Sadece 3 Nisan Cumartesi günü gıda satışı yapan dükkanlar açılacak. Bu dönemde benzinciler açık kalacak. Lokantalar paket satışı yapabilecekler.

Bu tarihlerde iki hane halkından en fazla 5 kişi bir evde bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçükler bu sayıya dahil edilmeyecek.

Paskalya dönemi olduğu için özellikle Kiliselerin ayinlerini online yapması istendi. Hükümet bu konuda dinî cemaatlere bir yasaklama getirmedi, ama, ricacı oldu. Kilislerde ayin yapılması durumunda çok sıkı tedbirlerin alınması istendi.

Daha önceki toplantıda 28 Mart’a kadar sürmesi kararlaştırılan kısıtlamalar da 18 Nisan’a kadar uzatıldı.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Mümkün

Alınan kararlara göre, son 7 günde 100 bin kişide yeni vaka sayısının 100’ü aşması durumunda sokağa çıkma kısıtlaması da yapılabilecek. Bu yerlerde ayrıca, aynı evden kalmayan kişilerin kendi araçlarında seyahat etmeleri durumunda maske takmaları zorunlu hâle getirildi.

Kararlar çerçevesinde işyerlerinin evden çalışmaya öncelik vermesi, işyerine gelip çalışanlara ise hafatada en az bir kere test yapmaları istendi. Uzun süre kapalı kalan işyerlerine ek korona yardımları yapılmasına da karar verildi.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler