14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Almanya Dijital Aşı Pasaportları Vermeye Başladı

Almanya Dijital Aşı Pasaportları Vermeye Başladı


Almanya aşılarını tamamlayanların aşı olduklarını belgelemek üzere dijital aşı pasaportu uygulamasına bugünden itibaren başladı. Dijital aşı pasaportları iki ayrı telefon uygulamasıyla ibraz edilebilecek.

Almanya’da dijital aşı pasaportları bugünden itibaren verilmeye başlandı. Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dijital aşı pasaportlarının alınabilmesi için son aşının yapıldığı yerlerde verilecek olan kare kodların dijital uygulamalara kaydedilmesi gerekiyor. Dijital aşı pasaportları ayrıca eczanelerde veya aile hekimlerinde de verilecek. Ancak eczane ve aile hekimlerinin 6 Euro’ya kadar ücret talep edebilecekleri bildirildi.

Aşı Pasaportu Almak İçin Ne Gerekiyor

İkinci aşı gerektiren aşılardan olan kimseler ikinci aşı, tek vurumluk aşılardan olanlar bu aşıları kaydettirdikleri sarı renkli aşı defterlerini ibraz ederek aşı sertifikalarını alabilecekler. Bugünden itibaren son aşısını vurduranlar da aşı oldukları yerde aşı sertifikalarını, daha doğrusu kare kodlarını alabilecekler. Kare kod verime imkânı olmayan yerlerde ise bu kodların daha sonra adreslere gönderilmesi planlanıyor.

Dijital Aşı Pasaportu Nasıl Kullanılacak

Aşılarını tamamlayanlar, aldıkları kare kodları, Robert Koch Enstitüsü tarafından yayımlanan “CovPass-App” veya “Corona Warn App” isimli uygulamalardan birisine okutacaklar. Kare kodun okunması sonrasında dijital aşı pasaportu hazırlanmış olacak. Hazırlanan pasaport telefonda kayıtlı olarak kalacak. Herhangi bir sahtekarlık durumunda ilgili uygulamalar uyarıda bulunacaklar. Corona Warn App Türkçe olarak da kullanılabiliyor.

Dijital Aşı Pasaportlarındaki Bilgiler

Dijital aşı pasaportlarında kişinin aşı olduğunu gösteren bilgi ile birlikte, adı, soyadı ve doğum tarihi yer alıyor. Bunun haricinde başka bir bilgi bulunmuyor.

Sarı Aşı Defteri Ne Olacak?

Sarı aşı defterleri eskiden olduğu gibi aynen geçerli olacak. Sarı aşı defterleri, koronaya karşı olan aşıları gösterdiği gibi diğer aşıları da belgeleyen bir doküman olarak değişmeyecek. Çünkü dijital aşı pasaportlarının kullanımı isteğe bağlı.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler