26.9 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Almanya Havalimanlarında Koronavirüs Testi Kesinleşti

Almanya Havalimanlarında Koronavirüs Testi Kesinleşti


Risk bölgelerinden gelen yolcular havalimanlarında koronavirüs testi yaptırmak zornuda. Yasal olarak böyle bir zorunluluk bulunmasa da sağlık açısından mecburi olacak. Havalimanlarında yapılan koronavirüs testleri ücretsiz olacak.

Türkiye’den Almanya‘ya gelen yolcuların aldığı koronavirüs testleri geçerli olacak.

Almanya Eyalet Sağlık Bakanları Konferansı Konuya ilişkin kararını verdi. Konferansın sözcüsü Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı ARD televizyonuna yaptığı açıklamada risk bölgelerinden gelen yolcuların teste tabi tutulacağını söyledi. Hukuken mecburiyet şartlarının araştırıldığını ancak, karantina kuralları gereği bu testlerin yapılma mecburiyeti olduğunu söylen Bakan Kalaycı, risk bölgesi olmayan yerlerden gelen yolcuların da teste tabi tutulmalarını tavsiye etti. Bu testlerin Almanya’ya girişten sonra 72 saat içinde yapılması gerekecek.

Türkiye’den Almanya’ya gelen yolcuların, Almanya’ya girmeden en fazla 48 saat önce aldığı koronavirüs testleri geçerli olacak.

Karayolunu kullanan yolcuların da sınır bölgelerine yakın yerlerde rast gele kontrol edileceğini dolayısıyla karayolundan gelenlerin de kontrol edileceğini bildiren Kalaycı ileride Almanya’dan Almanya dışına çıkan yolcuların bilgi kartı doldurmalarının isteneceğini de bildirdi.

Havalimanlarında testlerin ne zaman başlayacağı ise tam kesin değil. Ama mümkün olan en erken zamanda başlayacak.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler