12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Almanya, Türkiye’ye Giden Çifte Vatandaşların Pasaportuna El Koyuyor

Almanya, Türkiye’ye Giden Çifte Vatandaşların Pasaportuna El Koyuyor


Almanya, kendi koyduğu yasayı çiğnedi ve yasal olarak çifte vatandaş olup da Türkiye’ye yerleşenlerin, Alman pasaportlarını “ellerinden çekip” almaya başladı. İnsanlar, pasaport yenileme için Alman başkonsolosluklarına gitmekten korkuyor. Pasaportu alınan Türklerden, “25 yıl önce Almanya’daki faturaları getirmeleri” isteniyor.

Alman vatandaşlık daireleri ve Türkiye’deki Almanya temsilcilikleri, çifte vatandaş olan Türklerin peşine düştü. 2000 yılı sonrası, yeniden Türk vatandaşı olanların vatandaşlıklarını iptal eden Almanya, bu sefer “yasalara aykırı bir tutum takındı” ve 2000 yılı öncesi çifte vatandaş olanların Alman kimliklerini “gasp” etmeye başladı.

Almanya’daki vatandaşlık daireleri ile Türkiye’deki Alman başkonsoloslukları, Türkiye’de yerleşik çifte vatandaşlardan, “Türk olduğunuzu kanıtlayan belgeleri ve Almanya’daki alışveriş, benzin fişlerini” talep ediyor.

O Zaman Olmayan Yasayı Gösterdiler

1 Ocak 2000’den önce Alman vatandaşı olan ve yine 1 Ocak 2000’den önce Türk vatandaşı olan Türklerin pasaportlarını, “o zaman olmayan yasaya” dayanarak ellerinden alıyorlar.

Frankfurt’ta, Alman kimliğini ve pasaportunu yenilemek isteyen F.C. isimli Türk ile O.C. isimli eşinin pasaportlarına el konuldu. 1996 yılında Alman vatandaşlığını alan çifte, “O tarihteki alışveriş faturalarını, benzin faturalarını vs getirin, size inanalım” denildi.

Çift, İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurdu. Kendilerine verilen cevap, “01.01.2000’de yürürlüğe giren yasa ile vatandaşlığınız otomatikman kaybedilmiştir” denildi. Fakat İstanbul Başkonsolosluğu’nun bu açıklamasının bir dayanağının olmaması büyük tepki çekti. Ancak 2000 sonrasında, Almanya’dan izin almadan yeniden Türk vatandaşlığı alınmışsa, o zaman Alman vatandaşlığı otomatikman düşüyor. 2000 yılı öncesi için böyle bir şey yasal olarak mümkün değil.

1 Ocak 2000 Sonrası Almışsa…

Alman Vatandaşlık Yasası’na, 01.01.2000 tarihi itibarıyla “Otomatik vatandaşlık kaybı” hükmü konuldu. Buna göre, bir kişi Almanya’dan izin almadan başka ülke vatandaşlığını almışsa, Alman vatandaşlığı otomatikman kaybediyor.

Bu yolla, 1 milyona yakın Türk Alman vatandaşlığını kaybetti. Birçoğu başvurup yeniden aldı. Türkiye’ye yerleşenler ise bir daha Alman olamadı.

Ancak “Bir kişi, 2000 öncesi Alman vatandaşı olup yeniden başka ülke vatandaşlığını alırsa” burada kayıp hükmü uygulanamıyor. Çünkü o tarihte, “otomatik vatandaşlık kaybı yasası” çıkmamıştı ve bunun bir cezası yoktu.

Şimdi Almanya, yasanın olmadığı bir tarihe yeni yasayı uygulamaya çalışarak, büyük bir kanunsuzluğa imza atmış oldu.

Almanya’nın Kimliğine El Koyduğu Türk İsyan Etti: 15 Yıl Sigorta Ödedim

İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu, çifte vatandaş olan ve Türkiye’ye yerleşen Fatih Özkan’ın Alman kimliğini ve oğlunun pasaportuna el koydu. Şoke olan Özkan, “Vatandaşlığım gitti. Benim orada 15 yıl ödemiş olduğum sigortam var” diye isyan etti.

Kendi koyduğu yasayı çiğneyen Almanya, yasal olarak çifte vatandaş olup Türkiye’ye yerleşenlerin, Alman pasaportlarını iptal etmeye başlamıştı. Alman kimliğini yenilemek için gittiği İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu’nda vatandaşlıklarının iptal edildiği haberiyle şoka uğrayan Fatih Özkan, yaşadıklarını anlattı:

Almanya’da Olduğunu İspatla

1996 yılında Alman vatandaşlığına geçtim. Kız kardeşim 5-6 yıl beklemişti, benimki 6 ayda gelmişti. 1997’nin Ocak ayında da Türk vatandaşlığına müracaat ettim. 1998 yılında da Türk vatandaşlığına geçiş yaptım. 1997’nin Mayıs ayına kadar resmi olarak Almanya’da Audi servisinde çalıştım. Sonra iki yıl işsizlik sürecine girdim. 1999 yılında Türkiye’den, Doğuş Otomotiv’den bana teklif geldi. 1999’un Eylül ayında da İstanbul’da işe başladım. Şimdiye kadar hiçbir sorun olmadı. Anlamadım şimdi neden böyle olduğunu…

13 yaşındaki oğlunun kimliğinin süresinin bitmek üzere olduğunu, bunun için de Almanya’ya gidip uzatmak istediklerini belirten Fatih Özkan, konsoloslukta yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

1996-1999 yılı arasında Almanya’da su, elektrik, doğalgaz faturalarını, yani Almanya’da yaşadığımı kanıtlayan belgeler istediler. “Ülkeye giriş-çıkış belgelerinizi getirin” dediler. “Belge falan bulamıyorum” diye mail attım konsolosluğa. Üst makam da kanunlu, prosedürlü bir cevap yazmış: Vatandaşlığını kaybedersin, o tarihte Almanya’da olduğunuzu bize ispatlayacaksınız.

Elektrik, Su Faturası İstiyorlar

Kasım 2020’de Almanya’ya götürdüm oğlumu. Müracaat yaptık. Müracaat yaptığımız yerde görevli kalktı gitti. Yarım saat sonra geldi. Kimlikleri masanın üzerine koymuştuk. Arada cam vardı pandemiden dolayı. Benim kimliğim ile oğlumun pasaportuna el koydu. “Niye?” dedim. “Sen 1996-1999 arası Almanya’da olmadığın için” diye cevap verdi. Ben 1997 Mayıs’a kadar zaten Almanya’da çalışıyorum… Onların sisteminde nerede çalıştığım, ne kadar vergi ödediğim, her şey yazılı. “Belge getir” dediler. Su ve elektrik şirketlerine gittim. Oradaki görevli, “Benimle dalga mı geçiyorsun?” 1996-1999’daki belgeleri nereden bulacağım? O zaman sistem mi vardı, internet mi vardı?” dedi.

Sonra da İstanbul’a geldik. Avukatımız süreci takip ediyor. Almanya’ya mail attı. Bir türlü gerekçe bildirmediler. “Posta yoluyla gönderdik” dediler, dört aydır gelmedi. “Mail atın” dedik, “Atamayız yasak, faks numarası verin” dediler. Sonra bize Alman makamlarının bana gönderdiği belgeyi faks çektiler. Öyle bekliyoruz… Yeşil pasaportum olduğu için iş için Almanya’ya gidebilirim ama benim vatandaşlığım gitti. Benim orada 15 sene ödemiş olduğum sigortam var.

Türkiye’ye Yerleşenler Endişeli

Yaşanan bu gelişme en çok çifte vatandaş olup Türkiye’ye yerleşenleri tedirgin etti. Türkiye’de yaşayan on binlerce kişi büyük bir tehdit altında.


Kaynak: Sözcü

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler