18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Almanya’da 300 Euro’luk Enerji Yardımının Detayları Belli Oldu

Almanya’da 300 Euro’luk Enerji Yardımının Detayları Belli Oldu


Almanya’da hükümetin çalışanlara bir kereliğine yapmayı planladığı 300 Euro’luk enerji yardımının detayları belli oldu.

Almanya’da koalisyon hükûmetinin, artan enerji fiyatlarının vatandaşlara yansımasını azaltmak üzere planladığı 300 Euro’luk enerji yardımının detayları belli oldu. Yardım ne zaman ödenecek? Kimler bu yardımdan faydalanabilecek? Bu yardım vergi beyannamalerini ne denli etkileyecek? Camia Haber sizler için araştırdı.

Kimler Faydalanabilecek?

Almanya’daki vergi mükellefi olan tüm çalışanlar 300 Euro’luk enerji desteğinden faydalanabilecek. Kararda, “Vergi mükellefi olan her bir kişiye bir defaya mahsus mevcut maaşına ek olarak 300 Euro ödenecek” ifadesi yer alırken, bu yardımlar, çalışanlara işverenler tarafından ödenecek.

Vergi Beyannemesini Etkileyecek Mi?

Diğer yandan bu yardımın vergiye tabi olduğu ifade edildi. Buna göre yüksek vergi oranı olan maaşlarda kalan yardım miktarı daha düşük olacak. Vergiden muaf meblağ sınırının altında kalan maaşlara ise 300 Euro’nun tamamı eklenecek. Serbest meslek sahipleri ise enerji yardımını yıllık gelir vergilerinden 300 Euro düşebilecek.

Yardımlar Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Söz konusu yardım paketi Federal Meclis ve Federal Konsey’den henüz geçmiş değil. Paketin buralarda da kabul görmesi gerekiyor. Söz konusu yardım paketinin mayıs ayında kesinleşmesi ve buna göre en erken 1 Haziran 2022 tarihinde başlaması öngörülüyor.

Herkes Faydalanabilecek Mi?

Öte yandan yardım paketinden tüm vatandaşların faydalanması söz konusu olmayacak. Mevcut durumda emeklilerin yardım alacak kişilerin dışında tutulacağı belirtiliyor. Ayrıca minijob işlerinde çalışan kişiler de bu yardımdan faydalanamayacak. Son olarak ücretsiz meslek eğitiminde olan kişiler ile üniversite öğrencilerine de enerji yardımı yapılmayacak.

Buna karşın burs alan öğrenciler ile meslek eğitiminde olan kişilere ise 230 Euro’luk yakıt yardımı yapılacak. İşsiz ve işsizlik parası alan vatandaşların bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağı ise henüz netleşmiş değil.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler