12.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022
Advertisement
Advertisement

Almanya’da 5 Yıldan Fazla Yaşayana ‘Kalıcı İkamet İzni’

Almanya’da 5 Yıldan Fazla Yaşayana ‘Kalıcı İkamet İzni’


Almanya’da İçişleri Bakanlığı, 5 yıldan fazla Almanya’da yaşayan ve henüz ikamet izni olmayan yabancılara ikamet izni vermeyi planlıyor.

Bakanlığın bu yöndeki planına göre, çeşitli nedenlerle Almanya’da ‘Duldung’ statüsünde olan ve her an gönderilebilir durumdaki çoğunluğu mülteci konumundaki yabancılara kalıcı olma perspektifi sunulacak. Ancak bunun için en az 5 yıl Almanya’da kayıtlı olarak yaşamış olması gerekiyor. Almanca bilmesi ve devletten yardım almadan geçimini sağlaması şartı da aranıyor. Ayrıca suç işlemiş olanlar ve Almanya’ya girişte kimlikleriyle ilgili yanlış beyanda bulunanlar yeni düzenlemeden yararlanamayacak.

105.000 Yabancı Faydalanacak

İçişleri Bakanlığı’nın planının hayata geçirilmesi durumunda Almanya’da yaklaşık 105 bin yabancının bundan faydalanabileceği belirtildi. Buna karşılık ise federal hükümet, bu durumda olup da suç işleyen veya toplum için tehdit oluşturan yabancıların daha kolay sınır dışı edilmesini istiyor. Konuyla ilgili planların eyalet yönetimleriyle de müzakere edileceği belirtildi.

Duldung Nedir?

‘Müsamaha Belgesi’ veya ‘Duldung’ gerçek bir oturum izni değil, sınırlı bir süre için Almanya’da kalmayı sağlayan geçici bir belge. Bu belgeye sahip olanlar, Almanya’da yasal olarak ikamet edebilir ancak ayrılma zorunlulukları da hâlâ geçerlidir. Bu belge sadece birkaç gün hafta veya ay için verilir.


Hürriyet Avrupa

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,575BeğenenlerBeğen
3,423TakipçilerTakip Et
1,966TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika