17 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Almanya’da Akaryakıt Fiyatlarında Korkutan Tahmin Polonya Modelini Geliyor

Almanya’da Akaryakıt Fiyatlarında Korkutan Tahmin Polonya Modelini Geliyor


Almanya‘da akaryakıt fiyatları hiç olmadığı kadar yüksek. Politikacılar daha da artacak olan benzin fiyatlarını düşürmenin bir yolunu arıyor

Almanya‘da dizel ve benzin fiyatları hiç bu kadar yüksek olmamıştı. 10 Mart Perşembe günü, Super’in ulusal ortalama fiyatı 2,24 Euro, dizel için 2,38 Euro’ydu. Uzmanlar, fiyatların yakında 3 Euro civarında olabileceğini söylüyor.

Büyük fiyat artışının nedeni ise ham petrol kıtlığı konusundaki endişeleri artıran Ukrayna’daki savaş. Dizel fiyatı sadece bir haftada litre başına 39 cent arttı.

Bir litre E10 için sürücüler bu hafta bir önceki haftaya göre neredeyse 28 cent daha fazla ödemek zorunda kaldı. Fiyatların nereye gideceği belirsiz. Uzmanlara göre, 3 Euro’ya kadar artabilir.

Endişeler ve yükselen benzin fiyatı sonrası hükümetten akaryakıt fiyatlarına müdahale etmesi için beklentiler artmaya başladı. Politikacılar ise benzin fiyatlarındaki artışın önüne geçebilecek olası alternatifleri tartışıyor.

Enerji vergisi adı altında benzinden 65,45 cent ve dizelden ise 47,04 cent alınıyor. Bu vergi ise ulusal bütçenin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu verginin düşürülmesi durumunda sisteme zarar verebileceği düşünülüyor.

CO2 vergisi olarak ise 1,5 cent alınıyor. CO2 vergisi emisyonsuz ve düşük emisyonlu teknolojilerin gelişimini desteklemek amacıyla alınıyor.

Bu iki vergi dışında Almanya‘da yakıt KDV’ye tabidir. Diğer tüketim mallarında olduğu gibi KDV oranı yüzde 19’dur.

Polonya Modeli

Polonda akaryakıtta geçerli olanı yüzde 19’luk vergi oranını yüzde 7’ye indirdi. Bu da 23 cent bir indirim sağladı. Haftalar öncesi yapılan bu indirim ile Polonya’daki litre benzin fiyatı Almanya‘dakinden yaklaşık 50 ila 60 cent daha ucuz hale geldi.

Almanya‘da akaryakıt  fiyatlarının politik bir karar alınmadan tekrar ne zaman düşeceği ancak Ukrayna’daki gelişmelere bağlı görünüyor. Mevcut durumun devamı ve Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da artması ile birlikte dizel ve benzin fiyatlarının önümüzdeki haftalarda önemli ölcüde artmaya devam edebilir. Bir çok uzman yakında litre başına 3 Euro’ya kadar artış olabileceği görüşünde.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler