24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Almanya’da Arabada Sigara İçme Yasağı: 3.000 Euro Ceza Gündemde!

Almanya’da Arabada Sigara İçme Yasağı: 3.000 Euro Ceza Gündemde!


Almanya’da hükûmet, çocuk ve hamilelerin bulunduğu arabalarda sigara içen kişilere 3 bin Euro’ya kadar para cezası planlıyor.

Almanya’da arabada sigara içme yasağı gündemde. Hükûmet, çocuk ve hamilelerin bulunduğu arabalarda sigara içme yasağı getirmeyi planlıyor. Söz konusu yasa taslağı Federal Meclis’e taşınırken, yasağa uymayan kişilere 500 ila 3.000 Euro arasında para cezası öngörülüyor.

Çocuklar Pasif İçiciliğe Maruz Kalıyor

Federal Sağlık Eğitimi Merkezi (Alm. Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung – BZGA), pasif içicilik noktasında yaptığı araştırmada, Almanya’da 11-17 yaş arasındaki çocukların bir hafta içerisinde birçok defa, araba içerisinde de olmak üzere, pasif içiciliğe maruz kaldığını belirtiyor.

Çocuklar Zehirleyici Maddelere Karşı Çok Hassas

BZGA’dan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Micheala Goecke, “Özellikle çocuklar sigara içerisinde bulunan zehirleyici maddelere karşı çok hassas. Çocuklar büyüme sürecinde ve organları gelişiyor. İçlerine vücut ağırlıklarına göre yetişkinlerden çok daha fazla zehirli hava çekiyorlar. Bu yüzden zehirleyici maddeleri vücuttan atmaları daha zor oluyor.” diye konuştu.

Yılda 166 Bin Çocuk Ölüyor

Uzun vadede pasif içiciliğe maruz kalan çocuklar, özellikle astım gibi solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşabiliyor. Ayrıca yapılan bir araştırmada dünya genelinde pasif içicilik nedeniyle 166 bin çocuğun hayatını kaybettiği belirtiliyor. Özellikle araç içerisinde zehirleyici maddelerin çok daha fazla etkili olduğu kaydediliyor.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler