17.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Almanya’da Aşı Randevusuna Gitmeyene Para Cezası mı Geliyor?

Almanya’da Aşı Randevusuna Gitmeyene Para Cezası mı Geliyor?


Aşı randevusu alıp da aşı olmaya gitmeyenlerin toplum sağlığına büyük zarar verdiklerini belirten SPD sağlık politikaları uzmanı Karl Lauterbach, “Randevusu olup da iptal etmeden aşıya gitmeyenlerin para cezasına çarptırılması gerekir” dedi.

Kullanılmayan randevular nedeniyle acil sıra bekleyenlerin haklarının yendiğini söyleyen Lauterbach, “Aynı zamanda çok sayıda aşı gelmeyenler nedeniyle ziyan oluyor. Aşı tedarikindeki sıkıntı ve kıtlık zaten biliniyor. Bir de sorumsuz şekilde randevusunu kullanmayanlar eklenince kampanya zarar görüyor. Bu nedenle uygun bir para cezası caydırıcı olabilir diye konuştu.

Aynı görüşleri belirten Almanya Kızılhaç (DRK) Genel Başkanı Mario Czaja da, aşı merkezlerindeki randevusunu iptal etmeden randevusuna gitmeyenlere 25-30 euro arası para cezası verilmesini istedi.

Bu durumda bazı doktorların randevusuna gelmeyenlerden ücret talep ettiğini belirten Czaja, aynı uygulamaların aşı merkezleri için de geçerli olması talebinde bulundu. Son zamanlarda özellikle ikinci aşı için randevusuna gelmeyenlerin sayısında artış görüldüğüne dikkati çeken Czaja, “Termin bekleyen çok sayıda insan varken aşı ihmalinde bulunmak örnek bir davranış değil” diye konuştu. Almanya’da aşı randevusu alanların yaklaşık yüzde 10’unun randevusuna gitmediği belirtiliyor.


Kaynak: Artı49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler