18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Almanya’da Bakanlar Kurulu Onayladı: Ek Çocuk Parası ve Enerji Yardımı Geliyor!

Almanya’da Bakanlar Kurulu Onayladı: Ek Çocuk Parası ve Enerji Yardımı Geliyor!


Almanya’da vatandaşı rahatlatmak için planlanan ekonomik destek programı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Vatandaşları 300 Euro’luk enerji paketi, 100 Euro’luk ek çocuk parası ve 9 Euro’luk bilet uygulaması bekliyor.

Almanya’da planlanan ekonomik destek programı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Vatandaşları maddi açıdan rahatlatması hedeflenen söz konusu destek programı, 100 Euro’luk ek çocuk parası, 300 Euro’luk enerji paketi ve 9 Euro’luk bilet uygulamasını içeriyor.

100 Euro’luk Ek Çocuk Parası

Alman hükûmeti ailelere çocuk başına 100 Euro’luk yardım konusunda karar aldı. Yapılan yardım ile hedefin, aileleri, artan enerji fiyatları noktasında bir nebze rahatlatmak olduğu aktarıldı. Sosyal yardım alan kişilere ise 200 Euro yardım yapılacağının altı çizildi. Ödemelerin, 2021 yılında yapılan aile bonusunda olduğu gibi aile kasaları üzerinden gerçekleştirileceği bildirildi. Ayrıca planlanan yardımın çocuk parasına ek olarak ödeneceğinin altı çizildi.

300 Euro’luk Enerji Yardımı

Almanya’da koalisyon hükûmetinin, artan enerji fiyatlarının vatandaşlara yansımasını azaltmak üzere planladığı 300 Euro’luk enerji yardımı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Almanya’daki vergi mükellefi olan tüm çalışanlar 300 Euro’luk enerji desteğinden faydalanabilecek. Kararda, “Vergi mükellefi olan her bir kişiye bir defaya mahsus mevcut maaşına ek olarak 300 Euro ödenecek” ifadesi yer alırken, bu yardımlar, çalışanlara işverenler tarafından ödenecek.

Diğer yandan bu yardımın vergiye tabi olduğu ifade edildi. Buna göre yüksek vergi oranı olan maaşlarda kalan yardım miktarı daha düşük olacak. Vergiden muaf meblağ sınırının altında kalan maaşlara ise 300 Euro’nun tamamı eklenecek. Serbest meslek sahipleri ise enerji yardımını yıllık gelir vergilerinden 300 Euro düşebilecek.

9 Euro’luk Bilet Uygulaması

Uygulama, haziran ayından itibaren her bir ay için alınan 9 Euro ödenen biletler 3 ay boyunca Almanya genelinde geçerli olacak. Buna göre, haziran ayı boyunca 9 Euro ödeyerek Berlin’de toplu taşıma bileti alan bir kişi, aynı biletle Hamburg veya Münih’teki toplu taşıma araçlarını da kullanabilecek. 9 Euro’luk biletler sadece internet üzerinden satılacak. Yaklaşık 2,5 milyar Euro’luk masrafı ise federal hükümet üstlenecek.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler