18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Almanya’da Başbakan Açıkladı: Korona Tedbirleri Kaldırılıyor

Almanya’da Başbakan Açıkladı: Korona Tedbirleri Kaldırılıyor


Almanya’da 20 Mart’tan itibaren korona tedbirleri gevşetiliyor, evden çalışma zorunluluğu kaldırılıyor. Ancak işletmeler “kışa çalışma ödeneği” alabilecek.

Almanya’da Federal Başbakan Olaf Scholz başkanlığında toplanan eyalet başbakanları, korona tedbirlerinin gevşetilmesi kararı alırken, aşı mecburiyeti konusunda ittifak edilmesine rağmen belirgin bir adım atmadı.

Almanya’da federal hükümet ve eyalet başbakanları, krona tedbirlerinin gevşetilmesi kararı aldı. Toplantıda, hastane ve yoğun bakım ünitelerinin durumunda azalmaların devam etmesi hâlinde 20 Mart’tan itibaren korona tedbirlerinin önemli bir bölümün kaldırılmasına karar verildi. Kararları, Federal Başbakan Olaf Scholz ile birlikte Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst ve Berline Hükümet Eden Belediye Başkanı Franziska Giffey yaptı. Başbakanlar vatandaşların devam etmekte olan tedbirlere uymasını tavsiye etti.

Korna tedbirlerinin kaldırılması için önce 3 aşamalı açılma planı yürürlüğe konulacak. Açılma planının ilk uygulamasında aşılı olanlarla hastalık geçirenlerin özel buluşmalarında kişi sınırlaması kaldırılacak. Lokanta ve perakende satış yapan yerlerde 2G plus kuralı kaldırılacak. Aşılı olanlarla hastalık geçirenlerden test istenmeyecek. Aşı yaptırmayanlar ise testlerle lokantalara girilebilecek.

Evden Çalışma Kalkıyor

Evden çalışma mecburiyeti 20 Mart 2022 tarihinden itibaren kaldırılacak. Ancak işverenler isterlerse evden çalışmaya müsaade edebilecekler.

Tedbirlerin gevşetilmesi planına göre 20 Mart’tan sonra özel toplantılarda maske mecburiyeti gevşetilecek. Hastane, bakım evleri gibi özel koruma gerektiren yerlerdeki tedbirlere devam edilecek.

Bağışıklık Geçerlilik Süreleri Uzatıldı

Özel toplantı ve buluşmalarda test olma mecburiyeti kaldırılarak, bu konudaki sorumluluk kişilerin kendilerine bırakılacak.

Federal Hükümet ile eyalet başbakanları halka gönüllü olarak aşı olma çağrısı yaptı. Genel bir aşı zorunluluğu konusunda ittifak edilse de, aşı zorunluluğu için yasa çıkarılması gerekiyor. Toplantıda, sağlık ve bakım hizmetlerinde çalışanların aşı olduklarını belgelemelerinin istenmesi konusunda da anlaşma sağlandı.

Eyalet hükümetleri, hastalık geçirenlerin bağışıklık süresin 6 aya, çift aşı olanlarınkini de 9 aya çıkarmak istiyor

Kısa Çalışma Ödeneği Devam edecek

Pandemi dolayısıyla iş kaybına uğrayan işletmelerin 31 Mart 2022 tarihinden sonra da “kısa çalışma ödeneği Kurzarbeitergeld” almasına imkân tanınacak.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,569BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler