13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Almanya’da Binalara Yeni Yasa: Ev Sahiplerine 50.000 Euro’ya Kadar Ceza!

Almanya’da Binalara Yeni Yasa: Ev Sahiplerine 50.000 Euro’ya Kadar Ceza!


Almanya’da binalara yeni yasa geliyor. Yeni düzenlemeye uymayanları, 5 bin ila 50 bin Euro arasında büyük cezalar bekliyor.

Almanya’da binalara yeni yasa geliyor. Buna göre 2024 yılı itibariyle enerji verimliliğini artırmak ve iklimi koruma amacıyla Bina Enerji Yasası kapsamında (Alm. Gebäudeenergiegesetz) yeni düzenlemeler getirilecek.

Son olarak Federal Konsey’de görüşülecek yasa tasarısına göre, yeni yıl itibariyle en az yüzde 65’i yenilenebilir enerjilerle çalışan kalorifer sistemlerinin kurulması öngörülüyor. Eski gaz ve petrol ısıtma sistemlerinin de kullanımı ilk etapta mümkün olacak. Sadece örnek olarak tamir nedeniyle değiştirilmesi gereken sistemler için yeni düzenlemeye uyma şartı söz konusu olacak.

Onarım Şartı Getirilecek

Söz konusu yasa tasarısına göre yenilikler sadece ısıtma ile ilgili değil. Bunun haricinde binalar için diğer noktalarda da yenileme zorunluluğu söz konusu. Sıcak su veya ısıtma sistemi borularının değiştirilmesi durumunda, bunların yalıtılması zorunlu olacak. Bu noktada yalıtım malzemesi veya düşük ısı iletkenliğine sahip malzeme kullanılması gerekecek. Monte edilmemiş, serbest duran borulara ise 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren izin verilmeyecek.

Isı Pompası Değiştirirse Kira Artışı Yapabilecek

Ev sahipleri, eski ısıtma sistemini bir ısı pompası ile değiştirirse, kira artışı yapabilecek. Ev sahipleri söz konusu onarımı, önlem olarak göstermesi durumunda kira artışını haklı gösterebilecek. Yeni ısı pompasının en az 2,5 performans (tükettiğinin en az 2,5 katı enerji sağlaması) katsayısına sahip olması gerekecek. Aksi takdirde yatırım maliyetinin sadece yarısı kiracılara yansıtılabilecek. Bu düzenleme, ev sahiplerinin, binalarının enerji verimliliğini artıracak önlemlere de yatırım yapılmasını amaçlıyor.

Para Cezaları 5 Bin İla 50 Bin Euro Arasında Değişecek

Öte yandan Bina Enerji Yasası’nda, para cezaları 5 bin ila 50 bin Euro arasında değişecek. Isı pompasının kontrol ettirilmemesi durumunda ev sahiplerini 5 bin Euro ceza bekleyecek. Isıtma sistemlerinin periyodik bakımının zamanında yapılmaması durumunda 10 bin Euro gerekecek. Kat tavanının yalıtılmaması veya çevreye zararlı bir ısıtma sisteminin çalıştırılmaya devam etmesi durumunda ise ev sahiplerine 50 bin Euro ceza gelecek.

12 Mayıs 2023 Tarihinde Federal Konsey’de Görüşülecek

Federal Hükümet’in yeni Bina Enerji Yasası henüz kabul edilmedi. Yasa 12 Mayıs 2023 tarihinde Federal Konsey’de görüşülecek. Eyaletlerin söz konusu yasayla ilgili, geçiş süresinin uzatılması gibi değişiklik talepleri söz konusu. Eyaletler buna göre örnek olarak özel konutlar için 2027 yılına kadar bir geçiş dönemi talep ediyor.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler