15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Almanya’da Çocuk Parası Ve Çocuk Yardımları Artırılacak

Almanya’da Çocuk Parası Ve Çocuk Yardımları Artırılacak


Almanya’da 2025 yılından itibaren çocuk parası ve diğer çocuk yardımları birleştirilerek artırılacak. Çocuklar, okul gezileri ve tatilleri için de destek alabilecek.

Almanya Aile Bakanlığı, çocukların temel geçim ihtiyaçlarının garanti altına alınması için yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Yasa tasarısı hazırlığına göre, çocukların temel geçimlerinin garantiye alınması, okul gezileri ve boş zamanların değerlendirilmesi gibi alanlarda da devlet desteği alabilmesi ön görülüyor. Öte yandan, çocuk destek paralarının çok çeşitli karmaşık olması dolayısıyla hak sahiplerinin bu yardımlardan yararlanması da kolaylaştırılacak.

Federal Aile Bakanı Lisa Paus tarafından hazırlanarak diğer bakanlıkların da onayına sunulacak olan yeni çocuk asgari temel geçim garantisi, aynı zamanda çocuk parasının da artırılmasını öngörüyor.

2.8 Milyon Çocuk Devlet Yardımı Alıyor

Almanya’da 2.8 milyon çocuğun devlet yardımı aldığı, 1 milyon 600 çocuğun ana-babasının çalışmasına rağmen yine de devlet yardımına gereksinim duyduğu tespit edildi. Almanya’da devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere çeşitli destek programları sağlandığı, ancak, ailelerin bu desteklerden haberi olmaması ya da destek programlarının karmaşıklığı ve bürokratik engeller sebebiyle ödemelerin yapılamadığı da açıklandı.

Bu durumu dikkate alan Federal Aile Bakanlığı, çocuklara yapılacak olan yardımların bir arada toplanmasını, bürokratik işlemlerin azaltılmasını ve daha çok çocuğun devlet yardımlarından yararlanabilmesini planlıyor.

Yeni Yasa 2025 Yılından İtibaren Geçerli Olacak

Almanya’daki çocuk yardımlarını artıracak olan yasa diğer bakanlıkların onaylaması sonrasında hazırlanacak ve 2025 yılından itibaren yürürlüğe girecek, Yasayla çocuk parası da artırılacak, çocuk parası ve diğer çocuk yardımlarını bir araya getirilecek.

Bu arada, reşit olan ve ebeveynlerinin yanında oturmayan çocuklara ödemelerin doğrudan yapılabilmesi de mümkün olacak.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler