17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Almanya’da Elektrikli Araçlara Büyük Prim: 10.800 Euro!

Almanya’da Elektrikli Araçlara Büyük Prim: 10.800 Euro!


Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, elektrikli araçlara verilen teşvik primini 10.800 Euro’ya artırmayı planladığını açıkladı.

Almanya’da elektrikli araçlara yeni teşvik primi gündemde. Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, yaptığı açıklamada, maksimum satın alma fiyatı 40 bin Euro olan bir elektrikli ya da hibrit araca verilen teşvik primini 10. 800 Euro’ya artırmayı planladığını açıkladı. Üreticilerin 2027’e kadar vermeyi vaat ettikleri 3.000 Euro’luk primin de devam edeceğinin altını çizdi.

Planlanan Prime Tepkiler Gecikmedi

Öte yandan Bakan Wissing’in elektrikli araçlara ödenen primlerin yükseltilmesi ve bununla alakalı sürenin uzatılması fikri trafik lambası koalisyonu ile çevreyi korumaya yönelik derneklerden tepki gördü. Buna göre SPD’den Detlef Müller, Bakan Wissing’in önerilerinin henüz olgunlaşmamış olduğunu belirtirken, “Söz konusu öneriler ne koalisyon anlaşması ile özdeşleşiyor ne de bununla alakalı koalisyonda bir görüşme oldu.” diye kaydetti.

Çevreyi Koruma Dernekleri De Karşı Çıktı

Birçok çevreyi koruma derneği de Wissing’in önerilerine karşı çıkarken, BUND Derneği Başkanı Olaf Bandt, “Araba satışlarını desteklemek yerine, arabaların azaltılacağı yeni ulaştırma yoluna yatırım yapılmalı.” diye konuştu. Ulaştırma Uzmanı Jürgen Resch de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu planların saçma olduğunu ifade ederken, “Söz konusu önerilerle yıllık karbondioksit salınımında sadece 4 ton azalma gerçekleştirilebiliyor. Fakat otobanlarda hız sınırı 100 km’ye düşürülse, bu azalma 9,2 ton olur.” diye vurguladı.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler