4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Almanya’da Emeklilik Yaşının 70’e Yükseltilmesi Talep Edildi

Almanya’da Emeklilik Yaşının 70’e Yükseltilmesi Talep Edildi


Almanya’da uzmanlar emeklilik yaşının 70’e çıkarılması talebinde bulundu.

Almanya’da yüksek enflasyon, kalifiye eleman azlığı ve yüksek borçlar nedeniyle uzmanlar emeklilik yaşının 70’e çıkarılması talebinde bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kiel Enstitüsü Başkan Yardımcısı Stefan Kooths, yaşlanan toplum ile büyük borçlanma nedeniyle gelecek yıllarda fiyat istikrarının riske girdiğini belirtti. Bu riskin her geçen gün arttığının altını çizdi.

Gelecek Yıllarda Emekli Sayısı Artacak

Alman nüfusunun büyük bir kısmının yaşlı olması nedeniyle gelecek yıllarda emekli sayısının artacağı ifade ediliyor. Buna göre her geçen yıl çalışanların sayısının, emeklilere oranla azalacağı belirtiliyor. Buna çözüm olarak ise Stefan Kooths maaşların zamlanmasına işaret ediyor.

Emeklilik Yaşının 70’e Çıkarılması Problemleri Çözer

Stefan Kooths açıklamanın devamında, “Fakat maaşların zamlanması aynı zamanda ürünlerin, hizmet sektörünün ve enflasyonun daha da yükselmesine neden olur.” ifadelerini kullandı. Emeklilik yaşının 70’e çıkarılmasının ise bu problemi hissedilir ölçüde çözeceğinin altını çizdi.

Almanya’da Emeklilik

Almanya’da mevcut durumda emeklilik yaşı vatandaşların ne zaman doğduğuna bağlı olarak belirleniyor. Buna göre1947’den önce doğanlar için bu sınır 65’tir. 1947 ila 1963 yılları arasında doğanlar için normal yaş sınırı kademeli olarak yükselir.1964 veya daha sonra doğanlar için bu sınır 67’dir. Örneğin 1952 yılında doğanlar için normal yaş sınırı 65 yıl 6 aydır.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,724BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler