16.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023

Almanya’da Ev Sahipleri Dikkat: Yeni Emlak Vergisi Yolda!

Almanya’da Ev Sahipleri Dikkat: Yeni Emlak Vergisi Yolda!


Almanya’da yeni emlak vergisi kapsamında yaklaşık 36 milyon gayrimenkulün tekrardan değerlendirilip vergilendirileceği açıklandı.

Almanya’da 1 Ocak 2025 tarihi itibariyle yeni emlak vergisi geliyor. Buna göre yaklaşık 36 milyon gayrimenkulün değerinin tekrardan hesaplanacağı ve 1 Ocak 2025’ten itibaren bu hesaba göre vergilendirileceği açıklandı.

Beyannamede Bulunulması Gerekecek

Yeni vergilendirme kapsamında mülk sahiplerinin Vergi Dairesi’ne beyannamede bulunması gerektiğinin altı çizildi. Mülk sahiplerinin, Vergi Dairesi’ne örneğin mülkün yeri, alanı, türü, inşaat yılı gibi konularda bilgi vermesi gerekecek. Buna göre yeni vergilendirme hesaplanacak.

Beyanname İçin Son Tarihin 31 Ekim 2022 Olması Bekleniyor

2022 yılının mart ayında söz konusu beyannameyle alakalı genel bir duyuru yapılacak. Beyannamelerin 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle Vergi Dairesi’ne ulaştırılması gerekecek. Beyannameleri göndermek sadece elektronik olarak ELSTER adındaki online vergi uygulaması üzerinden mümkün olacak. Beyanname için son tarihin ise 31 Ekim 2022 olması öngörülüyor.

Vergilerde Büyük Bir Değişikliğin Olmayacağı Öngörülüyor

Beyannamelerin gönderilmesi sonrası Vergi Dairesi yeni emlak vergisini hesaplayacak. 2025 yılı itibariyle yeni hesaplanan vergiler söz konusu kişilere posta yoluyla gönderilecek. Buna göre bazı kişilerin yeni vergilendirme ile birlikte daha fazla bazılarının ise daha az ödeme yapacağı tahmin ediliyor. Genel itibariyle ise vergi ödemelerinde büyük bir değişikliğin olmayacağı öngörülüyor.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,692BeğenenlerBeğen
3,401TakipçilerTakip Et
2,947TakipçilerTakip Et
2,003TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler