13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Almanya’da Hartz IV Devri Sona Eriyor: Şimdi Ne Olacak?

Almanya’da Hartz IV Devri Sona Eriyor: Şimdi Ne Olacak?


Almanya’da Hartz IV dönemi resmen sona ererken, vatandaş ödeneği uygulamasına geçiliyor. Peki planlanan bu reform nasıl uygulanacak?

Almanya’da Hartz IV devri resmen sonra eriyor. Trafik Lambası koalisyonu büyük bir reform planlıyor. Yeni dönemde hükûmet, Hartz IV denilen sosyal yardım vatandaş ödeneğine dönüştürüyor. Yeni uygulamanın tam olarak hangi tarihte başlayacağı ise henüz kesinleşmedi.

Kişisel Servet Veya İkamet Durumu Dikkate Alınmayacak

Vatandaş ödeneğini alabilmek için, kişisel servet, ikamet durumları, yaşanılan evin büyüklüğü gibi birçok nokta eskiden olduğu kadar temel şart olarak dikkate alınmayacak. Vatandaş ödeneğinin miktarı konusunda henüz bir anlaşma sağlanamazken sendikalar şu andaki sosyal yardım ödeneğinin miktarının en az 600 Euro’ya çıkarılmasını istiyor. Almanya’da şu anda sosyal yardım ödeneği en az 446 Euro olarak ödeniyor.

Hedef Kötü Algıyı Düzeltmek

Almanya’da Hartz IV uygulamasıyla alakalı genel manada kötü bir algı mevcut. Örnek olarak mevcut durumda aşılanmayan kişilerin şartlara bağlı Hartz IV ödeneğinden kesinti yapılabiliyor. Buna göre Hartz IV ile alakalı vatandaşların bu kötü algısının vatandaş ödeneği ile iyileşmesi hedefleniyor.

Kariyer Noktasında Çeşitli Perspektifler Sunulacak

Vatandaş ödeneği uygulamadaki bir diğer hedef ise söz konusu kişilerin iş hayatına dönmesine yönelik olarak açıklanıyor. Gelecekte yardım alan kişilerin iş hayatına dönmesi daha fazla ön planda tutulacak. Söz konusu kişilere ayrıca kariyer noktasında çeşitli perspektifler sunulacak.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler