4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Almanya’da İlaç Sıkıntısı: Paracatemol ve Ibuprofen Yok

Almanya’da İlaç Sıkıntısı: Paracatemol ve Ibuprofen Yok


Almanya’da özellikle çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü paracetamol ve ibuprofen etken maddeli ilaçlarlarla kanser ilaçlarını bulmak sıkıntılı olmaya başladı.

Almanya’da enerji sorunu ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat artışlarına şimdi de ilaç sıkıntısı eklendi. Eczaneler ilaç tedarik etmekte zorlanıyor. Tedarik zorluğu çekilen ilaçlar arasında aynı zamanda kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar da yer alıyor.

Almanya Eczacılar Birliği, ülkede bulunmayan ilaç sayısı giderek arttığını bildirdi. Eczacılar Birliği Başkan Yardımcısı Hans-Peter Hubmann yaptığı açıklamada, hâlihazırda 250’den fazla ilacın teslim edilemediğini açıkladı.

İlaç piyasasında sadece piyasada fazla bulunmayan özel ürünlerde değil, yüksek tansiyon ve diyabet için kullanılan yaygın ilaçların tedarikinde de sorunlar olduğu belirtildi. Ayrıca ibuprofen ve paracetamol gibi Almanya’da yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerde de tedarik sıkıntısı yaşandığı kaydedildi.

Almanya’da İlaç Sıkıntısı: Paracatemol ve Ibuprofen Yok

Özellikle paracetamol ve ibuprofen etken maddeli ateş düşürücü çocuk şurubunun sınırlı bulunabildiği belirtiliyor.

Öte yandan, söz konusu ilaçlara olan talebin de bu yıl orantısız bir şekilde arttığı kaydedilirken, birçok durumda aynı veya benzer etken maddeye sahip alternatif ilaçlar olmasına rağmen, bazen hastalara sunulabilecek alternatif ilaçlar olmadığı kaydediliyor.

Federal İlaç ve Tıbbi Cihaz Enstitüsü’nün tedarik sıkıntısı listesinde şu anda 303 tıbbi ürün yer alıyor.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,724BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler