17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Almanya’da Kamu Çalışanlarına 3.000 Euro Ödenecek

Almanya’da Kamu Çalışanlarına 3.000 Euro Ödenecek


Almanya‘da kamu çalışanlarının maaşları konusunda sendikalarla anlaşmaya varıldı. Hükümet kamu çalışanlarına tek seferlik olmak üzere 3.000 Euro ödemeyi kabul etti.

Almanya’da kamu çalışanı ücret artışlarına ilişkin, kitlesel uyarı grevlerinin eşlik ettiği müzakerelerin dördüncü turunda anlaşma sağlandı. Tek seferlik olmak üzere kamu çalışanlarına kademeli olarak 3.000 Euro ödenmesi ve ücretlerin yüzde 5,5 artırılması konusunda uzlaşmaya varıldı.

Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ve Memurlar Birliği (dbb) tarafından yapılan açıklamada, kamu sektöründe işverenler ve sendikalı çalışanların ücret artışlarına ilişkin 3 gün süren üçüncü tur müzakerelerinin başarısız olduğu belirtildi.

2.5 Milyon Kamu Çalışanı Yararlanacak

Yapılan açıklamada, dördüncü turda federal hükümet ile tek seferlik olmak üzere Almanya’da kamu çalışanı maaşları kademeli olarak 3.000 Euro ödenmesi ve ücretlerin yüzde 5,5 artırılması konusunda uzlaşmaya varıldığı bildirildi. 3.000 Euronun ilk kısmı 1.240 Euro olarak Haziran’da, kalanı ise Şubat 2024’e kadar aylık 220 Euro olarak ödenecek.

Ayrıca, maaşlara Mart 2024 tarihinden itibaren ilk adım olarak 200 Euroluk zam yapılacak. İkinci adım olarak maaşlara yüzde 5,5 zam yapılacak ve ayda en az 340 Euro zam garanti edilecek. Anlaşmanın süresi 2024’ün sonunda bitecek.

Almanya’da Kamu Çalışanı Ücretleri Yüzde 5,5 Artırıldı

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Sendikaların taleplerini, zorlayıcı haldeki bütçeye göre, sorumluluk alabileceğimiz ölçüde karşılamaya çalıştık.” ifadesini kullandı. Ver.di Başkanı Frank Werneke de uzlaşma kararının “ağrı eşiğine yaklaştığını” belirterek, gelecek yıl düzenli maaş artışlarının federal hükümet ve belediye çalışanlarının büyük çoğunluğu için yüzde 11’in üzerinde bir artış anlamına geleceğini vurguladı.

Ver.di, Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 Euro ücret artış talep ediyordu.

Son 31 Yılın En Büyük Grevi Yapılmıştı

Ver.di sendikası, kamu çalışanlarının taleplerinin karşılanması için son aylarda grevler düzenlemişti. En son 27 Mart’ta Ver.di ile Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) çağrısının ardından Almanya’da son 31 yılın en büyük 24 saatlik ulaşım grevi yapılarak uçak, tren ve otobüs seferlerinin büyük bölümü durma noktasına gelmişti.

Söz konusu anlaşma, müzakerelerin üçüncü turunda da anlaşma sağlanamamasının ardından tarafların tahkime gitmesi ve arabulucuların ücret artışlarına ilişkin çözüm aramaya başlamasıyla geldi.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler