8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Almanya’da Kira Yardımları Artırıldı

Almanya’da Kira Yardımları Artırıldı


Almanya’da dar gelirlileri için yapılan kira yardımları aylık ortalama 13 Euro artırıldı. Yeni artırmadan 30 bin hanenin daha yararlanması bekleniyor.

Almanya’da kira yardımları yılbaşından itibaren aylık ortalama 13 Euro artırıldı. Bu artıştan sonra toplamda yaklaşık 640 bin hanenin bu yardımdan yararlanması bekleniyor. Kira yardımı artışı, hâlen kira yardımı alan haneler için otomatik olarak gerçekleşiyor.

Ülkede, asgari gelir miktarının yükseltilmesi ile, daha önce kira yardımı alma hakkı olmayan binlerce hanenin de kira yardımı alma hakkı oluştu. Bu sayının 300 bin haneye ulaşması bekleniyor. Kira yardımı alma hakkı olan hane sayısının artması ile daha az kişi sosyal yardım alma mecburiyetinden de kurtulmuş oluyor.

Kira Yardımı Nasıl Hesaplanıyor

Kira yardımı, Almanya’da işsizlik yardımı II veya Hartz 4 olarak bilinen sosyal yardım ödemelerine göre düzenleniyor. Yılbaşından itibaren Hartz 4 ödeneği, yalnız yaşayanlara kişi başına aylık 449 Euro olarak ödeniyor. Buna, ısınma masraflarının dahil olduğu ev kırası da ekleniyor. Bir kimse, asgari gelir miktarının yüzde 80’ine kadar bir gelire sahipse ev kirası yardımı almaya hak kazanıyor.

Ev kirası yardımı, oturulan kent veya bölgeye, hane halkı sayısı ve toplam gelire göre farklılık arzediyor.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler