14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Almanya’da Kıtlık Korkusu Giderek Artıyor!

Almanya’da Kıtlık Korkusu Giderek Artıyor!


1981’den bu yana en yüksek enflasyonla tanışan Almanya’da fiyatlar uçtu. Pandemi ve savaşın etkisiyle gıda fiyatları astronomik rakamlara çıktı. Market rafları boşaldı.

Almanya’da enflasyon rekor seviyeye sıçrayınca fiyatlar uçtu, fırsatçılara gün doğdu. Pandemi ve savaş bahanesiyle gıda fiyatları astronomik rakamlara çıktı. Marketlerde raflar boşaldı. Bir litre ayçiçeği yağı 5 Euro’ya yükseldi. Ukrayna ve Rusya’dan ithal edilmeyen kolza yağı ve konserve çeşitlerinin fiyatı da hızla arttı. Un, makarna, deterjan, temizlik ürünleri, kâğıt mendil, peçete gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları da yükseldi.

Domates % 111 Arttı

1.19 Euro olan 10 yumurtanın fiyatı % 67,2 artarak 1.99’a çıktı. 1.79 Euro’ya satılan yarım kilo domates % 111,7 artarak 3.79 Euro’ya yükseldi. Rusya- Ukrayna savaşı başlamadan çubuk makarnayı 79 centten alan tüketiciler şimdi 1,69 Euro ödüyor. Yemeklik katı ve bitkisel yağlar % 19,7, ekmek % 7 yükseldi.

Almanya’nın en büyük market zincirleri, yeni fiyat listeleri hazırladı. Ülkenin en büyük süpermarket zinciri olan Aldi’de tereyağı yaklaşık % 30 daha pahalı hale gelecek, et, sosis ve süt ürünleri gibi diğer gıda maddeleri % 20 ila 50 arasında artacak.

Vergiyi Düşürecekler

Almanya’da da yüksek enflasyona karşı vergi indirimi gündemde. Hazırlanan yasa tasarısıyla ilgili bilgi veren Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, hükümetin enflasyonu vergi indirimiyle azaltmak istediğini söyledi. Fiyatların haziran ayında da fırlayacağı belirtiliyor. Almanya’da yıllık enflasyon martta % 7,3’e yükseldi. Bu, 1981’deki İran-Irak savaşından bu yana en yüksek fiyat artışı. Enflasyonu gaz, kalorifer yakıtı ve petrol fiyatlarının tavan yapmasına neden olan Ukrayna savaşı körükleniyor. Şubat ayında enflasyon % 5,1’ti.

Şirketlere Kredi Desteği

Almanya’da enflasyon yükselince büyüme beklentileri de düştü. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) bu yıl sadece % 1,8 oranında artacağı tahmin ediliyor. Alman hükümeti Ukrayna’daki savaşın ve yaptırımların şirketlere verdiği zararı telafi etmek ve ekonomiyi desteklemek için harekete geçti. Devlet kalkınma bankası tarafından şirketlere 100 milyar Euro’luk destek paketi sağlanacak. Likidite sıkıntıları yaşayanlar için de 7 milyar Euro’luk bir kredi verilecek.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler