15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Almanya’da Nakit Ödemelere Üst Sınır Mı Geliyor?

Almanya’da Nakit Ödemelere Üst Sınır Mı Geliyor?


Almanya kara parayla mücadelede yeni tedbirler planlıyor. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, kara para aklama ile mücadelede ilave adımlar atılmasını talep etti. Faeser, nakit ödemelerde 10 bin Euro’luk bir üst sınır getirilmesini önerdi.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, nakit ödemeler için 10 bin avroluk bir üst sınır önerdi. Bild am Sonntag’a verdiği demeçte, “10.000 Euroluk genel bir nakit limiti getirmeye kararlıyım. Bu, suçluların varlıkları gizleme riskini azaltır.” Amaç, “suçlu yapıları parçalamak ve onları sürekli olarak suç gelirlerinden mahrum bırakmak” ifadelerini kullandı.

Faeser, hedefin, organize suç yapılarını dağıtmak ve onların, suç teşkil eden girişimlerinden elde ettikleri gelirleri engellemek olduğunu ifade etti. Faeser ayrıca, mülkiyet yapılarının daha şeffaf hale gelmesi ve mülk sahiplerinin tespit edilmesinin kolaylaştırılması gerektiğini de kaydetti.

Diğer Avrupa ülkelerinde, nakit işlemler için zaten önemli ölçüde daha katı üst limitler bulunmakta. Fransa’da, vatandaşları için 1000 Euro ve Fransa’da yerleşik olmayanlar için 10.000 Euro’dur. Şimdiye kadar bu tür kuralların bulunmadığı Almanya, uluslararası düzeyde bir kara para aklama cenneti olarak kabul ediliyor. Gayrimenkul işlemleri ve şirket mülkiyeti için nispeten gevşek şeffaflık kuralları, yasa dışı yollarla elde edilen paranın Almanya’daki ekonomik döngüye sokulmasını da nispeten kolaylaştırıyor.

Ekim ayının sonunda, federal hükümet, gayrimenkulün gelecekte nakit olarak ödenmesine artık izin vermeyecek bir yasa çıkardı.

Bavyera Maliye Bakanı Albert Furacker, nakit kullanımına getirilen genel bir sınırlamayı orantısız olarak değerlendirdi. Faeser’in talebine yönelik açıklama yapan Furacker, “İnsanları dijital olarak ödeme yapmaya zorlamak, otomatik olarak daha az suç işlenmesine yol açmaz. Bu suçlar, nakit olmadan siber suçlarda da ortaya çıkabilir” dedi.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler