12.8 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Almanya’da Ödenen Vergiler Geri Alınabilir Mi?

Almanya’da Ödenen Vergiler Geri Alınabilir Mi?

Almanya’da yaşayan ve vergilendirilebilir geliri olan herkes gelir vergisi ödemek ile yükümlüdür. Gelir vergisi, yılın sonuna kadar elde ettiğiniz paradan, bir çalışan olarak kazandığınız maaştan ve serbest meslek gelirinizden düşülür.

Fiziksel olarak Almanya’da bulunmuyor olsanız dahi ikametiniz Almanya üzerinde ise gelir vergisi vermek durumunda kalırsınız. Bu vergiyi ödemekten muaf kalmak için ne kadar süre ile Almanya’da olmadığınızı kanıtlamanız beklenebilir. Çalışan kişilerin maaşlarından her ay olmak üzere otomatik olarak kesilen gelir vergisi, maaş bordrolarına yansıtılır ve kişinin bireysel durumuna göre belirlenir.

Kimler Vergi İadesinden Yararlanır?

Almanya’da çalışan herkes gelir vergisi ödemek ile mükelleftir. Yıl sonunda ise vergi mükellefi kişiler, vergi dairesine, vergi beyannamesi vererek, fazla ödemiş oldukları vergileri vergi iadesi yolu ile alma hakkına sahiptirler. Peki, kimler vergi iadesinden yararlanabilir?

Teknik olarak bakıldığında Almanya’da gelir vergisi ödemesi gereken hemen herkes, vergi iadesinden de yararlanabilir. Vergi iadesinden yararlanabilmenin ön koşulu, vergi beyannamesinde bulunulmasıdır.

Serbest meslek ile uğraş içinde olan kişiler her durumda vergi beyannamesi hazırlamalı iken belli bir maaş ile bir yere bağlı olarak çalışan kişilerin hangi hallerde vergi beyanname vermesi gerektiği ile alakalı vergi dairesinden net bilgi edinebilirsiniz.

Hangi Harcamalarım İçin Vergi İadesi Alabilirim?

Ulaşım harcamaları ile iş gezileri ve iş ile ilgili ekipmanlar, günlük harcamalar, iş dolayısı ile ikamet değişikliği, aynı anda iki ikamet adresi bulundurma sayılabilir.

Vergi İademi Geç Yaparsam Ne Olur?

Vergi iadesi almanız bahsettiğimiz üzere, vergi beyannamesi vermeniz ile mümkün olmaktadır. Vergi beyannamelerini ilgili yerlere, zamanında teslim etme konusunda sıkıntı yaşamanız halinde gecikme cezası ve idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İdari para cezası 100 ile 500 Euro aralığında değişmekte olup, bu cezaya maruz kalmak istemiyorsanız vergi beyannamelerinizi zamanında teslim etmeye özen göstermelisiniz.

Almanya’da gelir vergisi ile alakalı daha detaylı bilgi için vasistdas.de sayfasını ziyaret edebilir, vergilendirme ve vergi iade süreci ile alakalı net bilgi için yorum kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler