14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Almanya’da Öğrencilere Yardım Desteğine Zam

Almanya’da Öğrencilere Yardım Desteğine Zam


Alman hükümeti, öğrencileri kredi yoluyla daha fazla desteklemek istiyor. Hükümet planladığı reformun ilk bölümünü öğrencilere sundu.

BAföG kısaltmasıyla bilinen Almanya’nın Federal Eğitim Yardım Yasası için hükümet çarşamba günü yeni planlamalar yaptı. Devlet bu yardım parasını yüzde beş oranında artıracak. Olası alıcıların çemberi genişletilecek. Yasa taslağının Federal Meclis’ten geçmesi bekleniyor.

Reform ile birlikte öğrencilerin aldığı BAföG ücreti ayda 427’den 449 Euro’ya çıkacak. Ayrıca ailesiyle birlikte yaşamayan öğrencilere bu ücrete ek olarak yapılan kira yardımı 325 Euro’dan 360 Euro’ya çıkarılacak. Ortak paylaşımlı dairede yaşayan öğrencilere yapılan kira yardımı ise 725 Euro’dan 809 Euro’ya çıkarılacak. Yaşı dolayısıyla sağlık sigortası olmayan öğrencilerin aldığı para ise 861 Euro’dan 931 Euro’ya çıkarılacak.

Bafög’de Trend Değişikliği

Düzenlenen reformun arka planında, son on yılda sürekli düşen BAföG alıcılarının sayısı yatmaktadır. 2012 yılında BAföG alan öğrenci sayısı 979.000 iken geçen yıl bu sayı 639.000 idi. Deutsches Studentenwerk’e (DSW) göre bunun nedenlerinden biri, hizmetin yıllar içinde yeterince reforme edilmemesi, genişletilmemesi ve hayatın yeni gerçeklerine adapte edilememesidir. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP), Alman öğrenci birliğine: “Artık gidişatı tersine çevirmek ve BAföG alıcılarının sayısını tekrar artırmak istiyoruz” dedi.

Alıcı grubunu genişletmek için ebeveyn gelir sınırlaması 2400 Euro kesintiden muaf tutulacak, önceden muaf tutulan ücret ise 2000 Euro idi. Ayrıca önceden çalışan öğrencilerin BAföG’den yararlanabilmesi için maaş sınırı 290 Euro iken yeni reformla birlikte bu maaş sınırı 330 Euro’ya çıkarıldı. Öğrenci kredilerini ve ödeneklerini artırmaya ek olarak, çocuklu öğrenciler için çocuk bakım ödeneğinin 150’den 160 Euro’ya çıkarılması tartışılıyor.

Ayrıca BAföG’den yararlanma yaşı 30’dan 45’e çıkarılacak. Öğrenciler ve stajyerler için fon da artırılacak. Yurtdışında yaşayan öğrenciler ise 585 Euro yerine yaklaşık 629 Euro alabilirler.

Eğitim Finansmanında Daha Fazla Değişiklik Yapılması Planlanıyor

Trafik Lambası koalisyonunun planlarına göre düzenlenen reform henüz başlangıç. Uzun vadede BAföG, Stark-Watzinger’in dediği gibi “öğrenci finansmanının temeli” olarak SPD, Yeşiller ve FDP tarafından planlanan temel çocuk güvenlik planını doğrudan öğrencilere ödeyerek öğrenciler “ebeveynlerden daha bağımsız” hale gelecekler. Yeşiller meclis grubu eğitim politikası sözcüsü Nina Stahr, “öğrenci kredilerinde yapılan reform” hakkında konuştu: “Eski hükümetin yıllardır yapmayı ihmal ettiği şeyle uğraşıyorlar.”

Alman Sendikalar Konfederasyonu’ndan (DGB) eleştiri geldi. DGB Yardımcısı Elke Hannack, oranlarda planlanan artışın ve konut yardımının hiçbir şekilde yeterli olmadığını söyledi. “Koalisyonun burada parlamenter süreçte iyi bir iş çıkarmasını bekliyoruz.” DGB, BAföG oranlarında 150 Euro’luk sabit oranlı bir artış talep etti.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler