8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Almanya’da Sağlık Sigortası Primleri Yükseldi

Almanya’da Sağlık Sigortası Primleri Yükseldi


Almanya‘da çok sayıda sağlık sigortası ek prim zamlarını artırdı. En yaygın sigortalardan AOK prim artıranlar arasında başı çekiyor.

Almanya’daki sağlık sigortaları aylık prim ödemelerinin yükseltti. Yükseltme sonrasında, tüm Almanya’da faaliyet gösteren sigortalar içerisinde en pahalı sağlık sigortası BKK24 oldu. 2,5 oranındaki ek prim zammı koyan BKK24 böylece sigortalıların brüt gelirinin yüzde 17,1’ini prim olarak alacak. Bu primin yarısını işveren ödüyor.

Almanya’da gelirin yüzde 14,6’sı sağlık sigortası primi olarak ödeniyor. Sağlık sigortaları, buna ek prim zammı koyabiliyor. Almanya Yasal Sağlık Sigortaları Birliğinin (GKV) yayımladığı listeye göre, 73 Milyon sigortalı arasından her dört kişiden birisi bu sene daha yüksek prim ödeyecek.

AOK Başı Çekiyor

Primleri yükseltenler arasında Almanya’da en yaygın sağlık sigortası olan AOK sigortası da bulunuyor. AOK’un 11 bölgesel sigortasından 9’u primleri yükseltmiş bulunuyor. Bu 9 sigortaya yaklaşık 21 milyon kişi ödemede bulunuyor.

En ucuz sağlık sigortası ise BMW BKK oldu. BMW BKK ek prim zammı olarak sadece yüzde 0,3’lük bir zam yapmış bulunuyor. Ancak, BMW BKK sadece BMW çalışanlarına sağlık sigortası yapıyor.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler