4.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Almanya’da Schufa 250.000 Kişinin Borçluluk Kaydını Sildi

Almanya’da Schufa 250.000 Kişinin Borçluluk Kaydını Sildi


Almanya’da borç ve kredi geçmişi kayıtlarını tutan Schufa, kişisel iflas kararı aldıran 250 bin kişinin 6 aydan önceki borçluluk durumunu sildi.

Almanya’da kişi ya da şirketlerle kurumların kredi ve borç geçmişlerinin kaydını tutarak kredi uygunluğu tespiti yapan Schufa, 250 bin kişinin borçluluk kaydını sildi.

Schufa İcra Kurulu Üyesi ve hukuk sorumlusu Ole Schröder kayıtların silinmesi ile 250 bin kişinin yeni bir başlangıç yapma imkanına kavuştuğunu, bu kişilerin kredi notlarının da yeniden hesap edildiğini bildirdi.

Avrupa Adalet Divanı İstedi

Schufa, özellikle kişisel iflas (Privatinsolvenz) konumuna düşen kişilerin 3 yıllığına sakladığı borçluluk kaydını 6 en fazla saklama kararı aldı. 1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren uygulamaya konular kararla, ilgili kişilerin kredi notları da düzeltilmiş oldu.

Avrupa Adalet Divanı ile Almanya Danıştayı (Bundesgerichtshof) kişisel iflas konumundaki kişilerin borçluluk kayıtlarının en fazla 6 saklanabileceği yönünde karar almıştı. Bu kararı uygulamaya koyan Schufa, söz konusu kayıtların, 3 yıl saklamanın hukuki olmayacağı yönündeki karar üzerine kayıtları sildiğini açıkladı.

Bu arada Schufa, ilgili kişilerin sadece 6 aydan önceki kişisel iflas dolayısıyla oluşan borç kaydının silindiğini, diğer borç kayıtlarının silinmediğini de açıkladı.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,724BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler