13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Almanya’da Sosyal Yardımlar İçin Eksik Bilgi Cezai İşlemle Sonuçlanabilir

Almanya’da Sosyal Yardımlar İçin Eksik Bilgi Cezai İşlemle Sonuçlanabilir


Almanya’da sosyal yardımlarda dolandırıcılık yapanlara karşı tedbirler artırılıyor. Sosyal yardımdan faydalanan vatandaşlar, bu yardımı almalarını etkileyecek değişiklikleri Jobcenter’a iletmemesi durumunda, alınan yardımların geri ödenmesi talep edilebiliyor.

Almanya’da yeni yıl itibariyle yürürlüğe giren vatandaşlık parası alanlara yönelik de kontroller sıkılaştırıldı. Sosyal yardımdan faydalanan vatandaşlar, bu yardımı almalarını etkileyecek her türlü değişikliği Jobcenter’a(cobsentır) iletmek durumunda. Resmî makamlardan yardım almalarını etkileyecek değişikliklerin gizlenmesi durumunda ise haksız yere alınan yardımların geri ödenmesi talep edilebiliyor.

Cezai İşlem Söz Konusu Olabiliyor

Bunun yanında vatandaşlar ayrıca söz konusu bilgileri kasten gizlemesi durumunda ise cezai işlemle de karşı karşıya kalabiliyor. İşsiz olduğu için sosyal yardım alan bir kişinin eğer maddi gelirle işe başlaması durumunda bunu resmi makamlara bildirmesi gerekiyor. Yeni işe başlama için söz konusu olan bu bildirim şartı aynı zamanda miras durumu için de geçerli.

Yardımların Geri İadesi Talep Edilebiliyor

Fakat vatandaşlar çoğu zaman yeni işe başladığında ilk etapta bu bilgiyi resmî makamlarla paylaşmıyor. Bunun nedeni finansal açıdan zor durumda kalma veya iş yerinden memnun kalmama korkusu olarak görülüyor. Bu gibi durumlarda da alınan yardımların geri iadesi söz konusu olabiliyor. Bu durumda olan vatandaşlara “Sosyal Yardım Dolandırıcılığı” kapsamında cezai işlem de uygulanabiliyor. Fakat bu noktada, vatandaşın kendisine finansal anlamda avantaj sağlamak için, durumunu “kasten” gizli tutmasının kanıtlanması gerekiyor.

Sosyal Yardım Dolandırıcılığı Yapan Aile Hapis Cezasına Çarptırılmıştı

Son olarak Almanya’da Ocak ayında yaklaşık 462 bin Euroluk sosyal yardım dolandırıcılığı yapan bir aile, hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, altıkları haksız yardımı da geri ödemelerine hükmetmişti.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler