17 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Almanya’da Süt Ve Süt Ürünlerine Zam Geliyor!

Almanya’da Süt Ve Süt Ürünlerine Zam Geliyor!


Almanya’da et, meyve ve ekmek fiyatlarının artmasının ardından şimdi de süt ve peynir fiyatları da yükselmeye devam ediyor.

Süt Ürünleri Endüstrisi Derneği Genel Müdürü Eckhard Heuser, ortalama yüzde 25’lik fiyat artışı konusunda vatandaşları uyarıyor. Güncel fiyatların Mayıs-Temmuz döneminde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bu, yakında bir litre sütün 1 Euro’dan daha az fiyata bir süpermarkette bulunamayacağı anlamına geliyor. Herhangi bir indirimcide süt poşeti şu an 80 sente mal oluyor. Yüzde 25’lik ek ücretle fiyat 1 Euro’nun üzerine çıkıyor.

Heuser, peynir gibi yağlı ürünler için ek ücretin yüzde 25’ten daha yüksek olacağı konusunda uyarıyor. Şu anda, indirimde 250 gramlık bir peynir paketi en az 1,49 euroya mal oluyor. Yüzde 30’luk bir fiyat artışı ile fiyat 1,94 Euro’ya yükselecek.

Tereyağı paketi (250 gram) şimdiden önemli ölçüde daha pahalı hale geldi, şu anda en az 2,09 Euro’ya mal oluyor. Federal İstatistik Ofisi’ne göre, fiyat son on iki ayda yüzde 17,6 arttı.

Ancak Süt Sanayicileri Derneği’ne göre yaz aylarındaki fiyat artışlarından sonra fiyatlar zirveye ulaştı.

Artışın Ana Nedeni Enerji Fiyatları

Süt endüstrisi derneği, fiyat artışının ana nedeninin enerji fiyatlarındaki artış olduğunu söyledi. Çiftçiler de kısmen Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak yüksek gübre ve yem maliyetleriyle mücadele ediyor.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler