18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Almanya’da Vergi Beyannamelerinde Yol Masrafı Müjdesi 

Almanya’da Vergi Beyannamelerinde Yol Masrafı Müjdesi


Almanya’da ev ve işyeri arasındaki yol masraflarının vergiden düşürülme oranının artırılmasını istiyor. Muhalefetin de destek verdiği artışa, Yeşiller, “adil” olmadığı gerekçesi ile karşı çıkıyor.

Almanya‘da hükümet ve muhalefet, ev ile iş yeri arasındaki yol masraflarının vergiden düşülme oranını 38 Cent’e çıkarmak istiyor. 

Almanya’da Sosyal demokrat ve Hür demokratlar yol masraflarının vergiden düşülme oranlarını artırmak istiyor. Muhalefetteki Hristiyan demokratlar da artırmayı destekliyor.

Yol masraflarının 2024 yılında kilometre başına 38 Cent olarak vergiden düşülmesi planlanmıştı. Muhalefet ve hükümetin sosyal ve hür demokrat ortakları 38 Cent uygulamasının öne alınarak 2022 yılında başlatılmasını istiyor.

Ancak, hükümet ortaklarından Yeşiller, ev ve iş yeri arasındaki yol masraflarının vergiden düşülme oranının artırılmasını “çevreye zarar veren devlet yardımı” olduğu gerekçesi ile artırılmasına karşı çıktı.

Augsburger Allgemeine gazetesine konuşan Yeşilerin Federal Meclis Bütçe Söcüsü Sven-Christian Kindler “Evden iş yerine gitmek için yapılan yol masrafının vergiden düşülme (Pendlerpauschale) oranının artırılması sosyal adaletsizlik olduğu kadar ekonomik ve ekolojik olarak da ters etki yapar.” dedi.

Doğrudan Acil Ödeme Yapılsın 

Bu uygulamadan daha çok yüksek gelirlilerin istifade ettiğini, vergi indiriminin ancak bir sene sonra vergi beyannamesi verilmesi durumunda gerçekleşebildiğini bu yüzden de ev ile iş yeri arasında yapılan masrafın vergiden düşülmesinin anlamını yitirdiğini ifade eden Sven-Christian Kindler “Bunun için de bu şekilde çok pahalı bir vergi muafiyeti yerine, dar gelirli insanlara hemen yardım yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Kindler, dar gelirli ailelere ek çocuk parası yardımı, ısıtma masraflarında karbondioksit vergisinin kiracı ile ev sahibi arasında bölüştürülmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlananlara bir kereye mahsus olmak üzere parasal yardım yapılmasını önerdi.

Sosyal Demokratların maliye sözcüsü Michael Schrodi de ev ile iş yeri arasındaki yol masraflarının vergiden düşülme oranının yükseltilmesinden ziyade, insanlara anında yardımcı olabilecek doğrudan ödemelerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Şu Anda 30 Cent 

Almanya’da ev ve iş yeri arasındaki yol masrafları kilometre başına 30 Cent olarak vergiden düşülüyor. Bu oran 21 kilometreden sonra 35 Cent olarak hesaplanıyor. Ancak, ev ile iş arasındaki yol masraflarının düşülebilmesi için uzaklığın en az 10 kilometre olması şartı bulunuyor.

Bu durumda, çok sayıda çalışan söz konusu vergi indiriminden fiili olarak faydalanamıyor.


Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler