17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Almanya’da Yağdan Sonra Stok Krizi Hangi Ürünleri Vuracak?

Almanya’da Yağdan Sonra Stok Krizi Hangi Ürünleri Vuracak?


Almanya‘da Ukrayna-Rusya savaşı etkisiyle birçok üründe stok sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor.

Almanya‘da gıda ürünlerinde Ukrayna savaşı nedeniyle, birçok bakkal, indirimli mağazalarda ve süpermarketlerde hem fiyat artışına gidildi hem de ürün bulmakta zorluk yaşanmaya başladı. Stok yağ, un veya bal alımı durumu daha da kötüleştirdi.

Yakın zamanda pirinçte de bir stok sıkıntısı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Aldi, Lidl, Edeka’da alışveriş: Yağ, un ve baldan sonra pirinç kıtlığı da olabilir

Magazin Müdürü, pazar araştırma enstitüsü IRI tarafından toplanan verilere atıfta bulunarak, 7 Mart ile 14 Mart arasındaki haftada pirinç alımının bir önceki yıla göre yüzde 74 arttığı söyleniyor. Bununla birlikte, BW24*, yakında ortaya çıkabilecek olası bir süt ürünleri kıtlığını da bildiriyor .

Ağırlıklı olarak sağlıklı içerikler ve aylarca raf ömrü nedeniyle popülerliğe ek olarak, pirincin kıtlığı iklim değişikliğinden de kaynaklanabilir. WWF’ye göre, pirinç ekimi “özellikle su yoğun” ve yapay sulamaya rağmen, tarlalara giderken çok fazla su buharlaşacaktı.

Ayrıca artan ham petrol fiyatları, pirincin Almanya‘daki süpermarketlere taşınmasıyla tedarik zincirini de etkiliyor. Bu, kıtlığın yanı sıra tahıl fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Asya ve Afrika’nın büyüyen ülkelerindeki korona gereksinimleri, Aldi gibi pirinç indirimcilerinin müşterilere ürün olarak ne kadar sunabileceği konusunda da önemli bir rol oynuyor.

Pirinç talebi, un ve yağa olduğu kadar güçlü bir şekilde artmaya devam ederse, Aldi, Netto ve Lidl gibi indirimlerin yanı sıra süpermarketlerin de müşterilerin paket sayısı için bir maksimum sınır getireceği göz ardı edilemez.


Arti49

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler