8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Almanya’dan Milyarlarca Euro’luk İkinci Yardım Paketi

Almanya’dan Milyarlarca Euro’luk İkinci Yardım Paketi


Almanya‘da hükümet, enerji fiyatlarındaki artış karşısında haneleri desteklemek için milyarlarca Euro hacminde ikinci paketini açıkladı. Önlemler arasında benzin fiyatlarının aşağı çekilmesi de bulunuyor.

Almanya‘da hükümet, hızla yükselen enerji fiyatları nedeniyle haneler üzerinde oluşan yükü hafifletmeye yönelik önlemler paketi açıkladı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin açıkladığı bu ikinci paketin hacminin de 10 milyar Euro’yu geçeceği tahmin ediliyor.

Paket kapsamında yakıt fiyatları üç ayla sınırlı olmak üzere düşürülecek, litre başına benzin fiyatında 30 cent ve dizel fiyatında 14 cent indirime gidilecek. Böylece benzin ve dizelden alınan vergiler Avrupa’daki asgari seviyeye düşürülmüş olacak.

Önlemler paketi kapsamında ayrıca vergi mükellefi çalışanlara bir kereliğe mahsus olmak üzere 300 Euro’luk destek ödemesi yapılacak, bu miktar maaşla birlikte ödenecek. Çocuklu ailelere, devletten aldıkları paraya ek olarak çocuk başına bir kereliğine 100 Euro’luk ödeme yapılacak. Sosyal yardıma muhtaç durumdaki yoksullara daha önce kararlaştırılan 100 Euro’luk ek ödemenin miktarı ikiye katlanacak. Bu ödemenin de bir kereye mahsus olması planlanıyor.

Kısa mesafe yolculuklarda toplu taşımayı teşvik için de ülke çapında özel bilet uygulaması getirilecek. Bu özel bilet için ayda 9 Euro ödenecek ve uygulama 90 gün boyunca geçerli olacak.

Kömür Santrallerine Başvurulacak

Koalisyon hükümeti, ayrıca kısa vadede elektrik üretiminde doğal gaz tüketimini azaltmak üzere kömür yakıtlı termik santrallere yönelmeyi planlıyor.

Almanya‘da fosil enerji kaynaklarının terk edilmesi politikası çerçevesinde bu tür enerji santrallerinin kapatılması takvime bağlanmıştı. Hükümet şimdi ise bu santrallerin kullanım süresini uzatmayı planlıyor. Kömür yakıtlı santrallerin 2030 yılına kadar tamamen kapatılması öngörülüyor.

Maliye Bakanı Christian Lindner, yeni paketin hacmi ile ilgili kesin rakam telaffuz etmedi, ancak ilk paketin hacmine yakın olacağını kaydetti. Ukrayna savaşının hemen öncesinde açıklanan ilk paketin hacminin 14-16 milyar Euro civarında olduğunu belirten Lindner, mevcut paketin hacminin daha ziyade enerji tüketim miktarına bağlı olacağına işaret etti.


DW Türkçe

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler