17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Almanya’ya Dönenler İçin Test Zorunluluğu Kalkıyor Mu?

Almanya’ya Dönenler İçin Test Zorunluluğu Kalkıyor Mu?


Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Türkiye’nin de içinde olduğu riskli bölgelerden Almanya’ya dönenler için korona testinin (PCR) ücretsiz olmayacağını ve test zorunluluğun kalkacağını duyurdu.

Almanya Federal ve Eyalet Sağlık Bakanlarının ortak bir şekilde aldıkları kararda, tatil sezonunun bitiminden sonra Almanya’ya giriş yapacak olan tatilciler için korona testinin (PCR) ücretsiz olmayacağı duyuruldu. Bununla beraber riskli bölgelerden dönen tatilciler için uygulanan test zorunluluğun kalkacağı söylendi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, 16 eyaletin sağlık bakanı ile birlikte düzenlediği konferanstan sonra, test kapasitelerin tatilciler için yaz aylarında genişletildiğini fakat tatil sezonunun bitimiyle bakım ve sağlıktaki kapasitelere odaklanılacağının altını çizdi.

Almanya’daki laboratuvarların hem personel hem de malzeme mevcudiyeti açısından sınırlarına ulaşmış olduğunu kaydeden Federal Sağlık Bakanı Sözcüsü, bu durumun yeni uygulamaya gidilmesinin nedenlerinden biri olduğunu açıkladı.

Haftada 875 bin korona testinin yapıldığını söyleyen Sözcü, laboratuvarların teorik kapasitesinin 1,2 milyon civarında olduğunu ekledi.

Riskli Bölgelerden Dönenlere Karantina Uygulaması

Riskli bölgelerden dönenler için 14 günlük zorunlu karantina uygulaması planlanıyor. Türkiye’nin de içinde olduğu “riskli” bölge olarak ilan edilen ülkelerden dönen tatilciler kaldıkları yerdeki sağlık departmanına haber edecek ve 14 günlük bir karantinaya girme durumunda kalacak.

Döndükten 5 gün sonra yapılan ve negatif çıkan bir korona testi ile karantinadan erken çıkma durumu söz konusu olabilecek.

Şu anki uygulamaya göre, riskli bölgelerden dönen tatilciler 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ile Almanya’ya girebiliyor veya ülkeye girdikten 72 saat içinde ücretsiz test yaptırabiliyor. Negatif bir sonuç, karantina gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Dijital Rapor Sistemi

Eyalet sağlık bakanlarının mevcut prosedürü ortadan kaldırmak istediğini açıklayan Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı, testlerin daha iyi kontrol edilmesini sağlayacak Federal Hükümet tarafından geliştirilen bir dijital rapor sistemine geçileceğini duyurdu.

Yeni düzenlemenin 15 Eylül veya 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe gireceği söyleniliyor.


Kaynak: Perspektif

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler