15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Ankara-Niğde Otoyolu 2. kesimi 16 Aralık’ta, Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı kesimi 19 Aralık’ta Açılıyor

Ankara-Niğde Otoyolu 2. kesimi 16 Aralık’ta, Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı kesimi 19 Aralık’ta Açılıyor


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinde “Ankara-Niğde Otoyolu 2. kesimini 16 Aralık’ta, Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı Kesimini 19 Aralık’ta, Elazığ Malatya Yolu Kömürhan Köprüsü, Ankara Gölbaşı Şehir Geçişi, Diyarbakır Devegeçidi Köprüsü, Eruh-Siirt Yolu (Zarova Köprüsü), Tohma Köprüsü, Kızılcahamam Tünellerinin açılışlarını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz” dedi.

Ankara Niğde Otoyolu

Ana güzergahı 277 km olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun bağlantı yolları dahil toplam uzunluğu 332 km’dir. Ana yolun Ankara İlinden başlanan ilk 30 km’si 4×2 şeritli diğer km’leri ise 3×2 şeritli olarak tasarlanmıştır. Projenin kapsamında 5 Adet Viyadük (Toplam 3567 Metre). 34 Adet Kavşak köprüsü, 15 Adet Anayol Köprüsü, 73 Adet Üst Geçit Köprüsü, 109 Alt Geçit, 681 Kutu Menfez, 15 Kavşak, 15 Adet Ücret toplama Tesisi,1 Ana Kontrol Merkezi, 2 Adet Bakım İşletme Merkezi, 6 Adet Servis Alanı, 4 Adet Park Alanı yer almaktadır.

Otoyol hepsi İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara, Aksaray, Konya, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinden geçmektedir. Proje aşağıdaki üç kesimden oluşmaktadır:

  • Kesim 1: Ankara Gölbaşı-Acıkuyu Kavşağı (Eylül 2020’de açıldı)
  • Kesim 2: Acıkuyu-Alayhan Kavşağı (16 Aralık 2020’de açılıyor)
  • Kesim 3: Alayhan-Gölcük Kavşağı (Eylül 2020’de açıldı)

Ankara-Niğde Otoyol Projesi KGM tarafından başlatılan YİD ihalesi sonucunda, ERG Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye, Nisan 2017 tarihinde Proje inşaat ve işletme imtiyazları için Atanan Şirket olmuş ve 2018 yılında ise inşaatına başlanmıştır. Ankara-Niğde Otoyolu’nun birinci ve üçüncü kesimi Eylül 2020’de açıldı, ikinci kısmı da 16 Aralık 2020’de açılıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Kuzey Marmara Otoyolu, ülkemizin en büyük sanayi bölgelerini barındıran Marmara Bölgesi’nin ulaşımını rahatlatacak yüksek standartlı, güvenli, kaliteli ve kesintisiz bir ulaşım yatırımıdır. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 4 şeritli tünelleri ise dünyanın en geniş tünelleri olma özelliğini taşımaktadır.

Tamamlandığında bağlantı yolları dahil toplam 400 kilometrelik yola sahip olacak Kuzey Marmara Otoyolu’nun ana mühendislik yapıları, viyadük, tünel, üst geçitler, alt geçitler ve menfezlerdir. Buna göre; projenin Avrupa kesimlerinde toplamda 14 viyadük, 37 köprü, 3 tünel, 19 üstgeçit, 43 altgeçit ve 118 adet menfez; Asya kesimlerinde ise toplam 16 viyadük, 106 köprü, 5 tünel, 54 üstgeçit, 53 altgeçit ve 481 adet menfez yapılmaktadır.

Projenin tamamlanması ile; Kuzey Marmara Bölgesinde Doğu-Batı istikametindeki ana ulaşım arterleri civarında gelişerek büyüyen, kentleşme ve sanayileşmenin oluşturduğu bölgesel trafik ile bölgeden geçen şehirlerarası ve uluslararası trafik birbirinden ayrıştırılarak ulaşımdaki hizmet kalitesinin ve güvenliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Kuzey Marmara Otoyolu, tüm kısımları tamamlandığında Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesini, Ege ve İç Anadolu Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlayacak, bu sayede İstanbul’dan Bursa’ya ulaşımın 1,5 saate, İstanbul’dan Eskişehir’e ulaşımın 2,5 saate, İstanbul’dan İzmir ve Ankara’ya ulaşımın 3,5 saate inmesi planlanmaktadır.

Tekirdağ ve Sakarya arasında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havalimanı bağlantı yolları ile birleşen otoyol güzergahımız, mevcut ulaşım ağları ve özellikle İstanbul Boğazı geçişlerinde kapasitenin üzerinde olan trafik yükünü önemli ölçüde azaltacaktır.

Artan yakıt tüketimi, araç bakımı ve onarım giderleri gibi ekonomik kayıplar, trafik yoğunluğunun neden olduğu gürültü, çevre kirliliği ve emisyon salınımı en aza inecektir.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler