5.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Aracını Gümrüğe Bildirmedi 35.000 TL Ceza Yedi

Aracını Gümrüğe Bildirmedi 35.000 TL Ceza Yedi


Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’de bıraktıkları otomobilleri nedeniyle binlerce TL ceza ödemek zorunda kaldılar. Özellikle bu yıl gurbetçilere kesilen cezalar şaşkına çevirtti. Türkiye’ye yabancı plakalı araç ile giriş yapanların aracı Türkiye’de bırakarak çıkış yapmaları gerektiğinde aracın bulunduğu yerdeki gümrüğe çıkış için taahhütname vermeleri gerekmekte. Bu kurala uymayan bir vatandaşımıza 72 bin TL para cezası kesilmişti.  Bu konuyla ilgili bir okurumuz daha başına gelen durumu ve cezayı paylaştı. Türkiye’ye tatile gelen gurbetçimiz aracını evde bırakıp turla Gürcistan’ın başkenti Batum’a gittiği için aldığı cezayı anlattı.

35 Bin TL Ceza Kesildi

Turizm Avrupa’nın haberine göre Selda Şen adlı vatandaşımız şunları aktardı: “Selamlar ben de başımıza gelen cezayı anlatıp gurbetçilerimizi uyarmak istiyorum. Biz de bu sabah İpsala’dan çıkış yaparken durun dediler. Siz Artvin’den Batum’a giriş yapmışsınız. “evet” dedik ama biz otobüs turuyla gittik, arabamız evimizdeydi. Batum’ a giriş yaparken gümrüğe bildirmemiz gerekiyormuş. Tur rehberi bizi bilgilendirmemişti. Tabi o da bu bilgiye sahip mi? diye sormak gerekir. Anlayacağınız 35.727 TL ceza kestiler. Gerekçe de 4458/238/1-b yasal dayanak. Bu kanuna göre para cezası ödedik. Yani bu kara deniz turu bize çok pahalıya patladı. Hemen ödendiği için yüzde 10 indirim yaparak 26.795,94TL’ye düşürdüler. Banka da yurt dışında olduğu için para kesintisiyle birlikte 28.135,74TL ödedik.”

Taşıtsız Olarak Yurtdışına Çıkışlarda Taahhütname Verilmesi

Yabancı plakalı taşıtınızı Türkiye’de bırakarak taşıtsız olarak yurt dışına çıkış yapmak istediğinizde, size en yakın gümrük idaresine giderek taşıtınızı teslim etmeli veya taşıtınızın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin taahhütname vermelisiniz. Aksi halde, Gümrük Kanunun 238 inci maddesi uyarınca taşıtınızın gümrük vergileri tutarının dörtte biri oranında para cezası uygulanır. Taşıtsız olarak yurtdışına çıkmadan önce taahhütname vermeyi unutmayınız.

Aracı Kullanamıyorlar

Taahhütname verildiği durumda, taşıt sahibinin yurtdışında yerleşik eşi, çocukları, anne ve babası dâhil taşıtın kullanılması mümkün değildir. Türkiye’ye dönüş yaptığınızda gümrük idaresine giderek sistemden Taahhütname bilgisinin kaldırılmasını istemeli, taşıtsız olarak yapacağınız her çıkışınız için yeni bir taahhütname vermelisiniz.

Sistemde taahhütname bilgisi olan taşıtınızın trafikte kullanıldığının tespiti halinde polis tarafından gümrük idaresine teslim edileceğini ve cezai işlem uygulanarak yurtdışı edileceğini unutmayınız.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,725BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler