5.9 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 9, 2023

Aracını Türkiye’de Bırakan Gurbetçiler Dikkat: Para Cezası Var

Aracını Türkiye’de Bırakan Gurbetçiler Dikkat: Para Cezası Var


İzin sezonunda Türkiye’ye otomobili ile seyahat edecek olan yurtdışındaki vatandaşlarımız, kuralları bilmediklerinden bazen para cezası ödemek zorunda kalıyor. Örneğin Türkiye’ye götürülen aracı kimlerin kullanabileceği konusunda hala kafalarda soru işaretleri var.

Birçok Sıla yolu sürücüsünün bu konuda bilgi eksikliği olduğunu görüyoruz. Gurbetçiler yönelttikleri sorularda şunları merak ediyor:

Soru: Türkiye’ye Götürdüğüm Aracı Benden Başka Kim Kullanabilir?

Öncelikle Türkiye’ye giriş yaptığınız aracı Türkiye’de sizden başka kimlerin kullanacağı konusuna değinelim. Bu konuda Türkiye Ticaret Bakanlığı şu bilgiyi veriyor: “Türkiye’ye getirdiğiniz yabancı plakalı taşıtınızı sizin dışınızda yalnızca yurtdışında yerleşik eşiniz, anne- babanız ve çocuklarınız kullanabilir.

Acil durumlar hariç olmak üzere, siz taşıt içinde bulunsanız dahi bu kişiler dışında taşıtın kullanılması mümkün değildir.” Verilen bilgiden de anlaşıldığı gibi sadece 1 dereceden aile fertlerinin aracı kullanmasına izin veriliyor. Üstelik bu aile fertlerinin yurtdışında yaşıyor olması gerekiyor.

Soru: Türkiye’de Yaşayan Akrabalarım Da Aracı Kullanabilir Mi?

Yani bu durumda “Türkiye’de yaşayan akrabalarım da aracı kullanabilir mi?” sorusuna da net bir şekilde “Hayır kullanamaz” cevabı verilmiş olunuyor. Bu kurala uyulmaması ve bunun tespit edilmesi durumunda araç sahibine ve o anda aracı kullanırken yakalanana ayrı ayrı para cezası uygulanıyor.

Bazı gurbetçiler “Ben Türkiye’de yaşayan akrabama aracımı verdim bir şey olmadı” gibi garip bir gerekçe ile bu kuralın geçerli olmadığını iddia ediyorlar. Eğer akrabanız yakalansaydı kural gereği ceza alırdınız. Yakalanmamanız, bu kuralın geçerli olmadığı anlamına gelmiyor.

Soru: Türkiye’de Bırakıp Yaşadığım Ülkeye Dönersem Aracımı Kim Kullanabilir?

Türkiye Ticaret Bakanlığı, aracını Türkiye’de bırakıp yurtdışına çıkış yapma konusunda şu bilgiyi veriyor: “Yabancı plakalı taşıtınızı Türkiye’de bırakarak taşıtsız olarak yurt dışına çıkış̧ yapmak istediğinizde, size en yakın gümrük idaresine giderek taşıtınızı teslim etmeli veya taşıtınızın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin Taahhütname vermelisiniz.

Aksi halde, Gümrük Kanunun 238 inci maddesi uyarınca taşıtınızın gümrük vergileri tutarının dörtte biri oranında para cezası uygulanır. Türkiye’ye dönüş̧ yaptığınızda gümrük idaresine giderek sistemden Taahhütname bilgisinin kaldırılmasını istemeli, taşıtsız olarak yapacağınız her çıkışınız için yeni bir Taahhütname vermelisiniz. Sistemde taahhütname bilgisi olan taşıtınızın trafikte kullanıldığının tespiti halinde polis tarafından gümrük idaresine teslim edileceğini ve cezai işlem uygulanarak yurtdışı edileceğini unutmayınız.”


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,725BeğenenlerBeğen
3,657TakipçilerTakip Et
2,909TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler