15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Avrupa Birliği’nden THY’ye Uçuş Yasağı Tehdidi

Avrupa Birliği’nden THY’ye Uçuş Yasağı Tehdidi


Belarus Polonya sınırına dayanan göçmenler, uluslararası bir krize dönüştü. 8 Kasım’da AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “AB’nin, insan kaçakçılığında faaliyet gösteren üçüncü ülke havayollarını kara listeye almak da dahil olmak üzere çeşitli yaptırımlar üzerinde araştırma yaptıklarını” açıkladı.

Bu açıklama ile birlikte göçmenleri Belarus’a uçurduğu gerekçesiyle, Türk Hava Yolları’nın, AB ülkelerine uçması ve uçuşlarında AB hava sahasını kullanmasının yasaklanma ihtimali gündeme geldi.

Von der Leyen, iki üst düzey AB yetkilisi, Josep Borrell ve Margaritis Schinas’ın da Minsk’e yaptıkları uçuşları durdurmaları için Ermenistan, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere gideceğini de duyurdu.

Türk Hava Yolları, Belarus-Polonya sınırındaki mülteci krize rağmen günde iki kez İstanbul’dan Minsk’e uçuyor. Ayrıca Belarus’un ulusal havayolu Belavia ile günde 1 ortak uçuş da yapıyor.

Sığınmacılar Uçuruluyor İddiası

AB, bu uçuşlarda çok sayıda sığınmacının uçurulduğunu iddia etse de Türk Hava Yolları, uluslararası havacılık kuralları içinde legal şekilde yolcu taşıyarak ticari faaliyetlerini gerçekleştirdiğini söylüyor. AB tarafından ortaya atılan iddiaları asılsız olarak değerlendirilirken, uluslararası medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı şeklinde bir açıklama da yapıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye’nin sorunun bir parçası olarak gösterilmeye çalışılması ve THY’ye yönelik iddialardan rahatsızlığını dile getirdi.

THY dışında, Rusya’nın ulusal havayolu Aeroflot, BAE’nin düşük maliyetli havayolu FlyDubai ve Suriye’nin Cham Wings Havayolları’nın da Minsk’e uçması nedeniyle aynı kapsamda yaptırımlara maruz kalacağı da iddialar arasında. Kremlin’den yapılan açıklamalarda AB’nin iddiaları çılgınlık olarak değerlendirilirken, Minsk’e uçuş yapmanın hiçbir şekilde uluslararası kurallara aykırı olmadığı belirtildi.

23 Mayıs’ta Atina’dan Litvanya’ya giden Ryanair uçağında yolcu olarak uçan muhalif bir gazetecinin tutuklanması için uçağın Minsk’e zorla indirilmesi olayının ardından, Belarus’un ulusal havayolu Belavia’nın AB hava sahasına tüm uçuşları yasaklanmış ve tüm AB ülkelerinin havayolları Belarus uçuşlarını durdurmuştu. Benzeri bir hava sahası ambargo kararının, sınıra göçmen taşıdığı gerekçesiyle THY uçuşları için uygulanma ihtimali oldukça korkutucu.

Avrupa Birliği’nin THY’nin küresel rekabet gücünü kısıtlamak için böylesi bir bahanenin arkasına sığındığını iddia eden ciddi bir kesim de bulunuyor. Pandemi sürecinde birçok dev Avrupalı havayolu, AB’nin sınırlarını tamamen kapatması nedeniyle uçuşlarını büyük oranda azaltıp, uçaklarının çoğunu yere indirirken; THY’nin seferlerinin çoğuna devam etmesi ve Pazar payını önemli ölçüde artırması nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin, kendi ulusal havayollarının yeniden pazarda güçlü hale gelmesi için THY üzerinden Türk havacılığına karşı yaptırım kartını kullanmak istediği iddia ediliyor. THY’nin hukuksal açıdan ve havacılık regülasyonları anlamında eli oldukça güçlü. Ancak AB tarafından konuyla ilgili ne gibi adımlar geleceğini hep birlikte göreceğiz.


Kaynak: Boardinginfo.com

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler