14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Avrupa’da 2022’de Neler Değişecek?

Avrupa’da 2022’de Neler Değişecek?


Asgari ücretten çocuk parasına, emeklilikten entegrasyon önlemlerine değin 2022 yılında Avrupa’da ülkelerin gündemindeki düzenlemeleri Camia okurları için derledik.

2022’de Avrupa’da birçok ülkede yeni düzenlemeler yapılıyor. Öne çıkan düzenlemeler ise şu şekilde:

ALMANYA

Ehliyet değiştirme mecburiyeti: Ehliyet değişiklik süresi 1953-1958 doğumlular için 19 Ocak 2022 tarihinde bitiyor. Ehliyetlerin değiştirme süreleri kişilerin doğum ve ehliyet alış tarihlerine göre değişiyor. Zamanında değiştirilmeyen ehliyetler için polis kontrollerinde 10 Euro ceza verilecek. Değişiklikler için 1953-31 Aralık 1998 tarihleri arasında doğanların doğum tarihi esas alınacak. 1 Ocak 1999’dan sonra doğanlar için ise ehliyet alış tarihleri dikkate alınacak. Ehliyet değişikliği için 25,30 Euro değişiklik ücreti ödenecek.

Şişe depozitosu: Plastik içecek şişelerinden alınan depozito mecburiyeti meyve ve sebze suları için de uygulanacak. İçecek kutuları da depozito mecburiyetine dâhil edildi.

Anne-babası ayrı çocukların ödenekleri: Anne-babası ayrı yaşayan çocuklar için ödenen asgari geçim ödeneği en az 3 Euro artacak.

Kalite garantisi: Ürünü alış esnasında belli olmayan bir hatanın ürün satın alınmadan önce var olduğu tespit edilirse tüketici bu ürünün değiştirilmesini 6 ay içinde değil, artık 1 yıl içinde isteyebilecek.

Plastik poşet tamamen yasaklanıyor: 1 Ocak’tan itibaren marketlerde plastik poşet kullanımı da tamamen yasaklanıyor. Ancak meyve sebze reyonlarında ince plastik poşetlerin kullanımı devam edecek.

Benzin fiyat artışı: Almanya’da 2022 yılında karbondioksit vergisi ton başı 25 Euro’dan 30 Euro yükseltilecek. Buna göre akaryakıt fiyatları da zamlanacak. Benzin fiyatlarında 8,4 Cent, mazot fiyatlarında ise 9,5 Cent zam öngörülüyor.

Ehliyet yaşı: Yeni koalisyon hükûmeti yeni yılda ehliyet alma yaşını 17’den 16’ya düşürme hedefinde. Diğer yandan ise eyaletler, ehliyet deneme süresini iki yıldan üç yıla yükseltmeyi hedefliyor.

Araçta maske bulundurma zorunluğu: 2022 yılıyla birlikte her araçta en az iki adet maske bulundurulması şart olacak. Sürücüler maskeleri arabada takmak zorunda olmayacak fakat maskelerin ilk yardım kutusunda bulundurulması gerekecek. Bu kurala uymamanın cezası henüz belirlenmiş değil.

FRANSA

Maaş zammı: Fransa’da 1 Ocak’tan itibaren maaşlarda cüzi bir artış gerçekleşecek. Bu aydan itibaren asgari ücrete %0,9, emekli maaşlarına ise %1,1 oranında zam yapıldı. Haftada 35 saat çalışan bir kişi için asgari ücret brüt 1.603,12 Euro’ya yükseldi.

Acil servis ücreti: Ülkede normalde ücretsiz olan hastanelerin acil servislerinde verilen hizmetlerde, aralıkta onaylanan Sağlık Reformu kapsamında sabit ücret uygulamasına geçti. 1 Ocak’tan itibaren hastanelerin acil servislerine yapılan başvurularda hastanın yatışını gerektiren bir durum yoksa muayene bedeli 19,61 Euro olarak faturalandırılıyor.

Posta zammı: Öte yandan posta pullarına da 1 Ocak itibarıyla ortalama %10 zam yapıldı.

BELÇİKA

Maaş artışı: Birçok çalışan yüksek enflasyon, vergi önlemleri ve yeni toplu sözleşmelerin bir araya gelmesi nedeniyle ocak ayında net maaşlarının keskin bir şekilde yükseldiğini görecek.

Maaşların artış oranı ve yürürlüğe gireceği zaman nerede çalışıldığına bağlı olarak belirlenecek. Örnek olarak elektrikçiler için %3,95, gıda sektöründe çalışanlar için %3,22, konaklama sektöründekiler için %3,21 oranında gerçekleştirilecek. Öte yandan maaşlardan daha az stopaj vergisi kesilecek. Bu, çalışanların net maaşının biraz daha yükselmesini sağlayacak.

Sağlık sigortası: 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren birçok değişiklik de vatandaşı zorlayacak. Sağlık sigortası katkı payını iki yıl ödemeyenler, sağlık sigortasının ek sigortasından yararlanma hakkını kaybedecekler.

Enerji faturaları: Yüksek enerji fiyatları nedeniyle elektrik için sosyal ödeme oranı bir yılda %36 artarken gaz için bu miktar %45 olarak belirlendi.

Araba muayenesi: Yeni yılda Flaman bölgesinde benzinli araba muayenesi 38,90 Euro’ya, dizel araba muayenesi ise 47,70 Euro’ya çıkacak.

HOLLANDA

Asgari ücret: Hollanda’da 21 yaşından büyükler için asgari ücret 1.725 Euro oldu. Nakliye sektöründe ise bu miktar 1.745 Euro olarak tespit edildi. Hollanda’da daha küçük yaşlardaki çalışanlar için farklı asgari ücret uygulamaları bulunuyor. 20 yaşındakiler için 1.360 Euro olan asgari ücret 19 yaşındakiler için 1.020,60 Euro, 18 yaşındakiler için ise 850,50 Euro olarak uygulanacak. Asgari ücret miktarı 1 Temmuz 2022 tarihinde yeniden değişecek.

Çocuk parası: Hollanda’da çocuk parası (kinderbijslag) çocukların yaşlarına göre ödeniyor. Ocak 2022’den itibaren çocuk parası ödemeleri şu şekilde: 0-5 yaş için: 230.69 Euro, 6-11 yaş için 280,13 Euro, 12-17 yaş için 329,56 Euro.

Dar gelirli aileler için ödenen çocuk paralarında (kindgebonden budget) ise gelire göre en fazla ödeme miktarı şöyle olacak: 1 çocuk: 101,67 Euro, 2 çocuk: 193,83 Euro, 3 çocuk: 277,25 Euro, 4 çocuktan sonra her çocuk için ek ödeme: 83,42 Euro. 12-16 yaş arası çocuklar için aylık ek ödeme: 20,92 Euro, 16-17 yaş arası çocuklar için aylık ek ödeme: 37,25 Euro.

Sağlık sigortası: Sağlık sigortası yıllık 39 Euro zamlandı. Bu miktar aylık olarak 3,5 Euro’ya tekabül ediyor. Aylık ödeme miktarları sigortaya göre değişiyor. Ancak temel sağlık sigortası aylık ödeme miktarı en az 127,50 Euro oldu.

Vergi: Vergide ise hem indirim hem de artış var. 69 bin 398 Euro’ya kadar olan brüt gelir vergisinde yüzde 37,10 vergi oranı binde 7’lik bir indirimle yüzde 37,03’e inecek. Ancak vergiden muaf kazanç miktarı 6 bin 370 Euro’dan 6 bin 310 Euro’ya inecek.

AVUSTURYA

Aile desteği (Familienbonus): Avusturya’da aylık olarak verilen çocuk parası haricinde devlet çalışan ailelere yıllık çocuk başına verilen 1.500 Euro ikramiyeyi 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren 2.000 Euro’ya çıkartıyor. Aile desteği için ön koşul maaş veya gelir vergisi kanıtı ile aile yardımı hakkı.

18 yaş ve üzeri çocuklar için ikramiye yıllık 500 Euro’dan 650 Euro’ya çıkacak. Belirli bir gelir sınırının altındaki tek ebeveynler için ek çocuk ödeme meblağı yıllık 250 Euro’dan 450 Euro’ya çıkacak. 2022’de 100 Euro, 2023’ten sonra 200 Euro daha artış olacak.

Çocuk bakımı: Federal eyaletlerle yeni bir 15a anlaşması da çocuk bakımı için yapılacak. Ağustos 2022’den itibaren, kreşlerin açılış saatlerinin uzatılması ve daha esnek olması, üç yaşından küçük çocuklar için daha fazla yer olması ve entegrasyon açısından da erken dil desteği sunulması için hükûmet ödenek ayıracak.

Ek kazanç limiti: Gelire bağlı çocuk bakım ödeneği ve çocuk bakım ödeneği hesapları için ek gelir sınırı yılda 7.600 Euro’ya yükselecek.

Asgari ücret: Yeni toplu sözleşme ile 2022’den itibaren ortalama %2,8’lik bir ücret artışı olacak. En düşük ücret grubu için gelecek yılın başında asgari ücret aylık brüt 1.700 Euro’ya çıkacak.

Zorunlu aşı: Avusturya genelinde zorunlu aşı uygulamasına geçiliyor. 1 Şubat 2022’de başlayacak olan uygulama ile çocuklar da dâhil olmak üzere tüm Avusturya halkı aşılanacak ve periyodik olarak tekrarlanması zaruri kılınacak. Yalnızca sağlık durumu aşı uygulamasına izin vermeyen kişiler resmî sağlık raporu ibrazı hâlinde uygulamadan muaf tutulacak. Uygulamaya riayet etmeyen kişilere ise 1000 Euro tutarında cezai işlem uygulanması planlanıyor. Bu şekilde Avusturya, Covid aşısını zorunlu hâle getiren ilk Avrupa ülkesi olacak.

Ölüm desteği yasallaştı: Ağır ve tıbbi olarak iyileşme şansı görülmeyen hastalar için “ölüm desteği” 2022’den itibaren yasallaştı. Yasa 18 yaş üstü için geçerli.

Entegrasyon önlemleri: Avusturya Entegrasyon Fonu’nun (ÖIF) zorunlu değerler ve oryantasyon kursları 1 Ocak’tan itibaren Avusturya genelinde sekiz saatten 24 saate çıkarılacak. Ek olarak “Toplumsal entegrasyon” ve Kızıl Haç (Rotes Kreuz) ile birlikte “gönüllülük” gibi konulara ağırlık verilecek.

Sağlık sigortası: Düşük ve orta gelirli sigortalıların katkı payı ödemeleri (aylık brüt 2.500 Euro’ya kadar, emekliler için 2.200 Euro’ya kadar) 1 Temmuz 2022’den itibaren yüzde 1,7’ye kadar azaltılacak.

İNGİLTERE

Elektrikli araç şarj istasyonları: 2022’den itibaren yeni inşa edilen tüm ev ve ofislerin elektrikli araç şarj istasyonları içermesi zorunluluğu getirildi.

Kovid-19 aşısı zorunlu: 1 Nisan’dan itibaren Ulusal Sağlık Hizmetlerinde (NHS) görev yapan 1,2 milyon tam zamanlı personele Kovid-19 aşısı zorunlu olacak ve yalnızca aşılı olduklarını gösterebilenler istihdam edilecek.

Trafik kuralları: 2022’de sürücülerin kırmızı ışıkta duruyor olsalar bile araba kullanırken telefonla birini aramaları, mesajlaşmaları, fotoğraf çekmeleri, müzik listelerinde gezinmeleri veya direksiyonda oyun oynamaları yasa dışı olacak. Ceza, 200 Sterlin veya suçüstü yakalanan birinin ehliyetinden altı puan düşülmesi kadar sertleştirildi. 29 Ocak itibarıyla, bisikletliler ve sürücü veya atlı araçlar arasında geçişi düzenlemek için bir yol kullanıcıları hiyerarşisi sunan “Kural H1” de yürürlüğe giriyor.

Araçlara hız sınırlayıcı: 6 Temmuz’dan sonra, Avrupa’da satılan tüm yeni araçlara otomobilleri İngiltere hız sınırları içinde tutması için zorunlu bir hız sınırlayıcı takılacak.

Yakıt: Kırmızı dizel ve indirimli biyoyakıtlar 1 Nisan’dan itibaren yasa dışı hâle gelecek ve bu da esas olarak buldozer ve vinç gibi arazi araçlarının kullanıcılarını etkileyecek. Değişiklik, İngiltere’nin 2050 iklim taahhütlerini yerine getirmesine yardımcı olmak için yapılıyor.

Plastik ambalaj vergisi: Nisan ayında, İngiltere’deki üreticiler veya ithalatçılar, en az yüzde 30 geri dönüştürülmüş plastik içermeyen plastik ambalajlar için metrik ton başına 200 sterlinlik bir Plastik Ambalaj Vergisi (PPT) ödemek zorunda kalacaklar.

Temiz hava bölgeleri: Kirlilikle mücadele amacıyla Temiz Hava Bölgeleri oluşturulacak.

İSVİÇRE

Yeni Veri Koruma Yasası: Verilerin sınırlar arasında paylaşımını ve aynı zamanda kişisel verilerin korunmasını sağlamak için kurallar sıkılaştırıldı. Yeni yasanın 1 Temmuz 2022 veya 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Işıklı bisikletler: Nisan 2022’den itibaren e-bisikletlerin, araba kullanırken olduğu gibi, ışıklarının her zaman açık olması gerekecek. Işık olmadan bisiklet kullananlara para cezası verilecek.

Gece treni: Uzun bir aradan sonra Zürih-Amsterdam arası gece treni geri dönüyor. SBB, yataklı ve kuşetli vagonlarla ÖBB ile iş birliği içinde bunu günlük olarak yürütecek. Tren Zürih’ten saat 21:59’da hareket ediyor ve saat 9:00’da Amsterdam’a varıyor.

Münih’e mesafe kısaldı: 2022 baharından itibaren tüm EC trenleri Zürih’ten Münih’e yaklaşık üç saat 30 dakikada seyahat edecek.

Yeni IV kuralları: 1 Ocak 2022’den itibaren çocuklar, ergenler ve ruh sağlığı sorunları olan kişilerin sigorta durumları iyileştirildi. Ayrıca %40 ile %69 arasında engellilik derecesine sahip olan malulen emekliler için yeni bir kademesiz emeklilik sistemi yürürlüğe girecek.

Posta Zammı: Postane (Die Post) 2022’den itibaren yani 18 yıl sonra ilk kez mektup gönderme ücretlerine zam yaptı.

NORVEÇ

Gayrimenkul satışı: Gayrimenkul satıcılarına, mülkle ilgili durum raporları için daha kapsamlı bilgi ve belgeler sağlama zorunluluğu geldi.

Yeni dil yasası: Kamu kurumlarına “insanların anlayacağı açık bir dil kullanmalarını” zorunlu tutan yeni bir dil yasası çıkarıldı. Bunun yanı sıra, Sami diline Norveç dili ile eşit statü verildi ve işaret dilinin statüsü güçlendirildi.

Vergi değişiklikleri: Vergi oranları 2022 için, yüksek gelirliden alınan verginin artırılması, düşük gelirliden alınan verginin azalması şeklinde düzenlendi. Varlık vergisinde de oran yükseltildi. Emeklilik kurallarında çeşitli değişiklikler yapıldı, emeklilik tasarruf programına ödenecek ücret indirildi. Elektrik vergisinde indirim yapıldı, tütün vergisi, normal fiyat ayarlamasından %5 daha fazla artırıldı. CO2 vergisi artırıldı, ancak artan benzin fiyatlarını telafi etmek için motor sigortası vergisi ve yol vergisi düşürüldü.

Yurtdışı finanse: Dinî ve felsefi topluluklar “din ve inanç özgürlüğüne saygı göstermeyen devletlerden hibe alırlarsa” bu kuruluşlara mali destek yapılmayacak.

Diğer yeni kurallar: Hava kirliliğinin azaltılması için daha katı kurallar geldi. Kirliliğe yol açan bazı maddelerin izin verilen konsantrasyon seviyesi düşürüldü. Bu da hız limitlerinin düşürülmesi anlamına geliyor. Ayrıca ülkede 35 yaşın üzerindeki tüm hamile kadınlara kan testi NIPT ve erken ultrason imkânı sunulacak. Daha fazla kişi ücretsiz adli yardım alabilecek.

DANİMARKA

Finans Kanunu: Hükûmet 2022 yılı Finans Kanunu Anlaşması’nda karar birliğine vardı. Bu anlaşmaya göre maliye tasarısı üzerinde yapılan anlaşma dahilinde hükûmet elinde bulunan karar verme yetkisini hareket geçirerek 2022 finans ekonomisini sıkmaya devam edecek.

Maliye tasarısı üzerinde yapılan anlaşmada, belediyeler ve bölgelerle yapılan ekonomik anlaşmalar ve ülke ile şehir arasındaki uyumun önceliklendirilmesi ve vatandaşa daha yakın bir sağlık sistemi de dahil olmak üzere hükûmetin bütçe teklifinin öncelikleri yoluyla refahın artırılması da yer alıyor. Bunun yanında: Engellilere daha iyi yardım ve destek, ihtiyacı olan çocuklara sosyal yardım ve destek yapılacak.

Korona kış paketi : Hükûmet pandemi esnasında hastanelerin çok baskıya maruz kaldığını, bundan dolayı yapılacak ameliyatların geciktirildiğini ve ertelendiğini ve bunun giderilmesi için bölgelerin merkezi bir çalışma yapması gerektiğinde hemfikir.

Kültürel ve sosyal faaliyetlerin desteklenmesi: 2022’de çeşitli derneklerin ekonomik olarak desteklenmesi, müzelere, gösteri merkezlerine bütçe ayrılması, şehir bahçelerinin oluşturulmasında ödenek ayrılması ve küçük yeşil alan inisiyatiflerinin desteklenmesi öngörülüyor.

Nefret suçuna karşı çalışma yapılması: Hükûmet partileri nefret suçlarına karşı daha çok mücadele edilmesi için çaba harcanması gerektiğinde hemfikir.

Klima ve enerji yatırımları: Hükûmet ve dışardan destekleyen diğer partiler amacına uygun klima ve çevrecilik yatırımlarına finansal destek ve yenilenebilir enerjinin inşa edilmesi hususunda ortak karar aldılar. Bu kararların uygulanması için 2025 yılına kadar geçecek süre içinde yıllara göre bütçeden belirli bir miktar yatırım için ayrılması hedefleniyor. Söz konusu bu yatırım alanları ise; yenilenebilir enerjinin üretimi için gerekli çalışmaların yapılması, daha çok deniz rüzgarının enerjiye dönüşmesi ve Kuzey Denizi’nde enerji adası oluşturulması vs.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler