18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Bakan Varank, TOGG’un Seri Üretimine İlişkin Bilgi Verdi

Bakan Varank, TOGG’un Seri Üretimine İlişkin Bilgi Verdi


Türkiye’nin Otomobili’nin ABD’de katıldığı Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) küresel çapta ses getirdiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un seri üretimi noktasında süren çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Varank, ilk seri üretim aracın 2022 yılının son çeyreğinde üretim bandından inmesinin planlandığını anımsatarak, “Homologasyon olarak adlandırılan teknik yeterlilik süreçlerinin de tamamlanmasından sonra doğuştan elektrikli C segmentindeki SUV araç 2023’ün ilk çeyreğinde ticari olarak satışa çıkar.” ifadesini kullandı.

TOGG’a yapılan eleştirilerin çoğunun yanlış ya da eksik bilgiden kaynaklandığını gördüklerini belirten Varank, “Marka projelerini hayata geçirdikçe, TOGG’un ‘akıllı cihaz’ olarak isimlendirdiği elektrikli, ağa bağlı yeni nesil araçlar yollarda görülmeye başlandıkça bu eleştirilerin de yerini takdir ve beğeniye bırakacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, Türkiye’yi sanayi, teknoloji ve savunma alanında dünyada global bir üs haline getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin “Milli Teknoloji Güçlü Sanayi” hedefini gerçekleştirmede yol haritası olacağına işaret etti.

Ulusal Yapay Zeka 2021-2025 Stratejisi’ni geçen yıl kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatan Varank, “Mobilite, Akıllı Yaşam ve Sağlık, 5G Teknolojileri ile Dijitalleşme’ye ilişkin çalışmalarımızı da en kısa zamanda paylaşmayı hedefliyoruz. 2022’yi, yeni stratejilerimizin uygulanmaya başlandığı kritik bir yıl olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Varank, Cumhuriyet’in 100’üncü yılından sonra da milli üretim olanaklarını bir araya getirerek çığır açıcı dijital teknolojilerde, otomotiv endüstrisinde, kimya ve ilaç alanında, yapay zekada ve daha birçok sektörde dünyanın öncüsü olmak için mücadele edeceklerini vurguladı.


Rayhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler