17.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 27, 2023

Bakanlık Açıkladı, Kapıkule’de Dezenfeksiyon Ücreti Kaldırılacak

Bakanlık Açıkladı, Kapıkule’de Dezenfeksiyon Ücreti Kaldırılacak


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bulgaristan, sınır kapılarının kapasitelerinin artırılması için çalışma başlatıldığını ve sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bulgaristan ile sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda mutabakata varıldığını, geçiş belgesi kotalarında da önemli artış sağlandığını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bulgaristan‘da mevkidaşı Nikolay Sabev ile bir araya geldiğini, ikili görüşmenin ardından sınır kapılarından geçişlerin hızlanmaya başladığını ifade etti.

Bakan Karaismailoğlu, görüşme sonrasında gerçekleştirilen Türkiye-Bulgaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı’nda da önemli kararlara imza atıldığını aktardı. Avrupa’ya ihracatın önemli bir bölümünün Bulgaristan üzerinden gerçekleştirildiğine işaret eden Karaismailoğlu, artan ihracat hacmi dikkate alınarak Bulgaristan ile kara yolu taşımacılığında kullanılan geçiş belgesi kotalarında büyük artış sağlandığını söyledi.

İmzalanan protokolle Bulgaristan üzerinden transit taşımalar için geçiş belgesi sayısının 250.000’den 375.000’e, ikili geçiş belgesi sayısının da 32.000’den 50.000’e yükseltildiğini belirten Karaismailoğlu, boş giriş yük alma geçiş belgesi kotasının 17.500’den 25.000’e, üçüncü ülke belgesi kotasının ise 1.100’den 2.200’e çıkarıldığını ifade etti. Karaismailoğlu, taşımacılığın kolaylaştırılması için tamir bakım ve benzeri nedenle gelen taşıtlarda veya iş makineleri gibi ticari taşıma yapmayan taşıtlarda geçiş belgesi aranmamasının kararlaştırıldığını kaydetti.

Dezenfeksiyon Ücreti Kaldırılacak

Artan ticaret hacmi nedeniyle sınır kapılarında yaşanan yoğunluğun da ele alındığını belirten Karaismailoğlu, sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda mutabakata varıldığını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu, “Bulgaristan, sınır kapılarının kapasitelerinin artırılması, Kapıkule Sınır Kapısı’nda soğutmalı taşıtlar için yeni peronların açılması, 5 tona kadar eşya taşımacılığı yapacak küçük tonajlı taşıtların Dereköy Sınır Kapısı’nı kullanmasına izin verilmesi, turizm taşımaları için yeni bir sınır kapısı açılması gibi konularda da çalışmalar yaptığını aktardı. Ayrıca, son dönemde artan yolcu taşımacılığının kolaylaştırılması için de çalışma başlatma kararı alındı” sözlerini kullandı.


Edirne Gazetesi

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,619BeğenenlerBeğen
3,403TakipçilerTakip Et
1,984TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika