13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Belçika, Aralarında Türklerin De Olduğu 25 Aileyi Sosyal Konuttan Çıkarıyor

Belçika, Aralarında Türklerin De Olduğu 25 Aileyi Sosyal Konuttan Çıkarıyor


Belçika’nın Lier kentinde, yurt dışında gayrimenkulü olduğu tespit edilen aralarında Türklerin de olduğu 25 aile kaldıkları sosyal konutları terk etmek zorunda kalacak.

Daha önce Hollanda’da da yaşanılan olayın bir benzeri de Belçika’da yaşanıyor.

Lier kentinde yurt dşında gayrimenkulü olduğu tespit edilen 25 aile, kaldıkları sosyal konutları terk edecek.

Türk Ailelerin De Olduğu 25 Aile, Sosyal Konuttan Çıkarılıyor

Lier Belediyesi, Türkiye, Fas, Gürcistan ve Polonya kökenli ailelere eylül ayına kadar taşınmak için süre tanırken, nisan ayından itibaren kira indirimi almadan tam kira ödemeleri gerektiği açıkladı. Ayrıca kiracılarının bu dönemde elde ettikleri sosyal konut yardımlarını iade etmeleri istendi.

Mal Varlığı Olanlar Sosyal Konutta Kalamıyor

Belçika yasalarına göre dar gelirli aileler, düşük ücretli sosyal konutları kiralayabiliyor, ancak yurt dışında bile olsa mal varlığı olanlar bu haktan yararlanamıyor.

Yardım Paralarını İade Etmeleri İstendi

Ağustos ayında, Lier Belediyesi 1.135 sosyal konut kiracısına, yurt dışında mülk sahibi olmanın yasak olduğunu ve bir soruşturma yürütüleceğini hatırlatan bir mektup gönderdi. Ancak kimseden dönüş almadı, daha sonra yapılan araştırmalarda en az 25 ailenin yurt dışında evlerinin olduğu ortaya çıktı. Sosyal konutlarını terk etmek zorunda kalan ailelerin ayrıca burada kaldıkları süre için elde ettikleri yardımları iade etmeleri istendi. Bazı ailelerin 35 bin euroya kadar yardım parasını iade etmesi gerekiyor.

Sosyal Kiracılar Kuralları İhlal Ediyor

Lier Sosyal Konut Derneği (LMH) Müdürü Marc Van den Eynde, aldıkları kararı savunarak, “Bu sosyal kiracılar kuralları ihlal ediyor. Sosyal konut kiralayanların gayrimenkul sahibi olmasına izin verilemez. Ne ülkemizde ne de yurt dışında. Bu Flaman mevzuatında açıkça belirtilmiştir.” açıklamasını yaptı.

Lier Belediyesi, sosyal konutlara olan yüksek talep nedeniyle böyle bir soruşturma yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.


Kaynak: Ensonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler