18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Belçika’da Eczanelerde İlaç Sıkıntısı Yaşanıyor

Belçika’da Eczanelerde İlaç Sıkıntısı Yaşanıyor


Belçika’da eczanelerde bazı ilaçları bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Aralarında antibiyotik, ağrı kesicilerinde olduğu 616 farklı ilaca ulaşılamıyor.

Belçika’da eczanelerde aralarında antibiyotik, ağrı kesici, kalp ve diyabet ilaçlarının da bulunduğu yüzlerce ilaca erişilemiyor.

Belçika Federal İlaç Ajansının (FAMHP) verilerine göre, ülkede sağlık alanında ciddi sorun yaşanıyor. Ülkedeki eczanelerde yüzlerce ilaç bulunmuyor.

Almanya’da yıllık enflasyon yüzde 10, Belçika’da yüzde 11,3’e çıktı Almanya’da yıllık enflasyon yüzde 10, Belçika’da yüzde 11,3’e çıktı

FAMHP’nin Belçika’da kullanımda bulunan ilaçlar listesindeki 616 farklı ürün, “geçici kullanım dışı” olarak sınıflandırılmış durumda.

Listede antibiyotik, göz damlası, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam sökücü, kalp, kolesterol, epilepsi, antibiyotikli krem, kas gevşetici ve diyabete yönelik yüzlerce ürün ülkede bulunamayan ilaçlar arasında sıralanıyor.

Listenin açıklama kısmında bu ilaçların üretimdeki gecikme, talepteki artış, etken madde sağlanamaması ve ulaşım sıkıntıları gibi tedarik sorunları yüzünden temin edilemediği belirtiliyor.

Söz konusu yüzlerce farklı ilaç, ülkedeki eczanelerden satın alınamazken bazılarının yerine ise muadilleri temin edilebiliyor.


SonHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,571BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler