14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Beyan Edilmemiş Eurolar. Bulgaristan Rekor Kırdı. 1,6 Milyon Euro

Beyan Edilmemiş Eurolar. Bulgaristan Rekor Kırdı. 1,6 Milyon Euro


Kapitan Andreevo gümrük memurları tarafından ele geçirilen 1,6 Milyon Euro’nun üzerinde beyan edilmemiş dövizle rekor bir vaka ortaya çıktı.

İki gün içinde Kapitan Andreevo Gümrük kontrol noktasında otobüslerde yapılan incelemelerde, üç beyan edilmemiş para vakası bulundu ve bunlardan sadece birinde gümrük memurları 1,6 milyon Euro’nun üzerinde para buldu. Gazetecilere ortak bir basın toplantısı düzenleyen Burgaz Gümrük Müdür Yardımcısı Stefan Marashev ve Haskovo Bölge Savcılığı Savcı Yardımcısı Maria Kirilova olaylar hakkında bilgi verdi.

Beyan edilmemiş 1,6 milyon Euro’nun Bulgaristan sınırında bulunan en büyük miktar olduğunu da sözlerine ekleyen Maraşev, yılın başından beri 14 vakada çoğunlukla Euro, dolar ve İngiliz sterlini olmak üzere 4,6 milyon Euro değerinde beyan edilmemiş para bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Stefan Marashev ve Maria Kirilova, geçen ay otobüslerde daha fazla vaka olduğunu ve ondan önce kamyonlarda bu tip kaçakçılığa daha çok rastlandığını açıkladılar.

27 Mayıs 2022 günü saat 23.30 sıralarında Romanya’dan Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gitmekte olan Türk plakalı bir otobüs Kapitan Andreevo sınır kapısına geldi. 30 yolcu ve Türk vatandaşı olan sürücü, gümrük memurlarına eşya, kişisel eşya veya para birimi değeri beyan etmedi. Sınır Polisi Genel Müdürlüğü memurlarından da aracın ortak denetimi için bir talep alındı. Gümrük memurları, x-ray taramasının ardından yoğunlukta şüpheli alanlar belirledi. Otobüste dört farklı yerin daha sonraki fiziksel incelemesi sırasında toplam 40 ayrı paket içinde Euro banknotlar bulundu: kapının basamaklarında, kol dayama yerinde, hava sisteminde ve bir hava tankında. Beyan edilmeyen para biriminin toplam tutarı, 3.150.589 Leva eşdeğeri olan 1.610.870 Euro’dur.

Bir gün önce, Romanya’dan Türkiye’ye seyahat eden diğer iki Türk otobüsünde beyan edilmeyen toplam 282.700 Euro bulundu. Kapsamlı gümrük kontrolleri sırasında, bir otobüste sürücü ve yolcu koltukları arasındaki bir bölgeye gizlenmiş 162.700 Euro, diğerinde ise tavan arasındaki bir boşlukta gizlenmiş 120.000 Euro bulundu.

Böylece, Mayıs ayında sadece iki gün içinde, Burgaz Gümrük envanterine göre Kapitan Andreevo Gümrük Kontrol Noktası aracılığıyla 1.893.570 Euro beyan edilmemiş para ele geçirildi. Para, Romanya’dan Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye seyahat eden Türk tescilli otobüslerde yapılan üç gümrük muayenesi sırasında bulundu.

Haskovo Bölge Müdürlüğü Svilengrad gümrük müfettişleri nezaretinde soruşturularak davalar hakkında hızlı işlemler başlatıldı.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler