18.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Bu Yıl Türkiye’ye Gurbetçi Girişinde Büyük Düşüş

Bu Yıl Türkiye’ye Gurbetçi Girişinde Büyük Düşüş


Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre bu yıl Türkiye’ye gelecek gurbetçi sayısında son 9 yılın en düşük rakamı gerçekleşecek.

TAVAK 2012’den bu yana gerçekleştirdiği “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri” araştırmasının yenisini açıkladı. TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen ve Orka Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları araştırmanın sonuçlarını bugün açıkladı.

TAVAK Vakfı’nın 20-27 Temmuz tarihleri arasında Avrupalı Türklere yönelik Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa ve İsviçre’de gerçekleştirdiği araştırma kapsamında bu yıl en düşük sayıda Avrupalı Türk turistin Türkiye’ye geleceği kesinleşti.

Bu yıl Türkiye’ye gelen gurbetçi sayısı yarı yarıya düşecek

Araştırma kapsamına göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Avrupalı Türk turistlerin sayısının çok az olduğu ortaya çıktı. Takriben 1,4 milyon Avrupalı Türk korona virüs tedbirleri ve geri dönüşteki sıkıntılar nedeniyle tatillerini Türkiye’de planlıyor. Geçen yıl 2.8 milyon gurbetçi Türkiye’ye tatile gelmişti.

Bu araştırmanın yapıldığı Temmuz ayında ön koşulsuz olarak ancak İngiltere ve İsviçre’den turist gelebilmekteydi. Bu ülkelerde yaşayan Türkler, rahatlıkla Türkiye’ye tatile gelip, geri dönme şansına sahiptiler. Herhangi bir karantina sürecinden geçirilmiyorlardı. Bu açıdan bu sene gelecek olan Avrupalı Türk turist sayısında bir düşüş bekleniyor. 2019 yılında 2,8 milyon Avrupalı Türk, Türkiye’ye gelirken, 3,3 milyar Euro döviz bırakmışlardı.

Genel olarak baktığınız zaman Türklere yapılan CATI metoduna göre yapılan araştırmada çoğu kişi çekimser kalmış ve 13 Temmuz’da yapılacak olan AB Dışişleri Bakanları Zirvesi’nden çıkacak kararı beklemişlerdir.

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye turist konusunda yaptırımları nedeniyle Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelişlerinde, büyük ölçüde bir sınırlama olacak. Temmuz sonunda yapılan araştırmanın kapsamında bu yıl beş ülkede sürdürülen araştırmanın sonuçları, genel olarak diğer Avrupa ülkelerine yansıtıldığı zaman, bu yıl Türkiye’ye ilk defa 1 milyon 400 bin kadar Avrupalı Türkün gelmesi bekleniyor.

En fazla düşüş olan 2012 yılında ortaya çıktı ve o zaman da 1,8 milyon Avrupalı Türk, Türkiye’ye gelmişti. Buna ek olarak diğer yıllar artış gösteren bu sayıda, yalnızca 2015 yılında çok ciddi bir düşüş gerçekleşmiş ve 1,9 milyon Avrupalı Türk gelmişti.

Avrupalı Türklerin Türkiye’de Kalış Süreleri Azalıyor

Son yıllarda Avrupalı Türklerin kalış sürelerinin kısaldığı ortaya çıkıyor. Buna göre Avrupalı Türkler, bu yıl Türkiye’de 24 gün yerine, en fazla 21 gün kalmayı planlıyorlar. Çok kısa süreli ayrı ziyaretleri dışında her yıl olduğu gibi İstanbul, Antalya, Çeşme, Alaçatı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz ortaya çıkıyor.

En Çok Ziyaret Edilecek Yer Yine İstanbul Oluyor

Revaçtaki bölgelere baktığımız zaman, Avrupalı Türklerin, %42’si bu yıl geldikleri zaman tatillerinin bir bölümlerini İstanbul’da geçirmeyi planlamaktadırlar. Antalya bu yıl düşüş göstermekte ve sadece %18’i Antalya’ya bu yıl gitmek istiyor. Bodrum %11 olurken, Çeşme ve Alaçatı’da bu oran %22’ye kadar yükseltmektedir.

Bunun nedeni özellikle genç Avrupalı Türklerin özellikle Çeşme ve Alaçatı’ya çok rağbet göstermelerinden kaynaklanmaktadır.

Avrupalı Türkler En Çok Aile Ziyaretleri İçin Türkiye’ye Geliyor

Ziyaretlerin, %49’u aile ziyaretlerini içermektedir. Avrupalı Türkler, %24 oranında deniz tatili yaparken, eğlence tatili ise %20 ile İstanbul olarak ortaya çıkmaktadır. Artık evlilik ve bürokratik işlemler için gelenlerin oranı düşmüştür. Avrupalı Türkler artık evliliklerini içinde yaşadıkları ülkelerde gerçekleştirmektedirler. Türkiye’de evlilik için gelenler %1 civarındadır. Bu yıl ekonomik krizin de etkisiyle Türklerin ortalama 1.050 Euro harcayacaklarından hareket edilmektedir.

Avrupalı Türkler, Avrupalı Turistlerden %15 Daha Fazla Harcama Yapıyor

Bu yıl Avrupa’dan turist akışı İsviçre ve İngiltere’den olacağı için, ortalama yabancıların ne kadar harcayacakları tespit edilmemektedir. Her halükârda, Avrupalı Türklerin, Avrupalı turistlere göre en azından %15 daha fazla harcama yapacağı görülmektedir.


Kaynak: ARTI33

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler