16.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023

Bulgaristan Bazı Ülkelere Sınırlarını Kapattı!

Bulgaristan Bazı Ülkelere Sınırlarını Kapattı!


Bulgaristan belli ülkelerin vatandaşlarına geçici olarak ülkeye giriş yasağı koydu!

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov’un dün yayınladığı genelgeye göre, belli ülkelerin vatandaşlarına her türlü sınır kapısından giriş yasağı kondu. Geçici yasak 1 Aralık 2020 ile 31 Ocak 2021 tarihleri arasında geçerli olacak.

Söz konusu geçici yasaktan muaf olacak ve girişlerinde korona virüs testi zorunluluğu olmayan ülkelerin vatandaşları şöyle sıralandı:

Bulgaristan, AB üyesi olan ülkeler, İngiltere, Kuzey İrlanda ve Schengen’e üye ülkelerin vatandaşları. Ayrıca Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Kore Cumhuriyeti, Tayland, Tunus, Doğu Uruguay Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Moldova, İsrail, Kuveyt, Beyaz Rusya ve Türkiye.

Yukarda ismi geçen ülkelerden gelenler sorunsuz bir şekilde Bulgaristan’a giriş yapabilecekler. İsmi geçmeyen ülkeden gelenler Bulgaristan’a girişlerinde72 saat öncesinde yapılmış olan negatif korona virüs testi sunmaları gerekecek.

Bulgaristan’da kalıcı, uzun süreli veya uzun süreli ikamet statüsüne sahip kişiler ve bunların aileleri, ‘D’ tipi Bulgaristan’da uzun süreli kalma vizesine sahip kişiler ile AB üyesi ülkelerinde, İngiltere, Kuzey İrlanda ve Schengen bölgesi ülkelerinde ikamet izni olan kişilerde Bulgaristan’a giriş yapabilecek.

Bulgaristan’a girişleri yasak olmayan tüm vatandaşlar zorunlu PCR testinden muaf tutulacak.

Fakat Bulgaristan vatandaşları da dahil olmak üzere veya listede yer alan ülkelerin vatandaşları listelerde yer almayan bir ülkeden Bulgaristan’a giriş yaptıklarında, 72 saat öncesinde yapılmış olan negatif korona virüs testi sunmaları gerekecek. Aksi taktirde 10 günlük zorunlu karantina uygulamaları gerekecek.

Ayrıca Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak olan kişilerde uygulamadan muaf tutulacak.


Kaynak: BAKIŞ

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,692BeğenenlerBeğen
3,401TakipçilerTakip Et
2,947TakipçilerTakip Et
2,003TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler