8.7 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023

Bulgaristan’a Yurt Dışından Gelenlere Korona Aşısı Zorunluluğu

Bulgaristan’a Yurt Dışından Gelenlere Korona Aşısı Zorunluluğu


Bulgaristan’da aralık ayının sonuna kadar korona virüs aşılarının uygulanmasına başlanması bekleniyor. Bu doğrultuda salgının önüne geçmek için yeni düzenleme getirilmesi planlanıyor.

Buna göre aşı uygulamaya başladıktan sonra Bulgaristan’a yurt dışından gelecek olanlardan korona virüs aşısı yaptırmış olmaları istenecek.

Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) açıklamalarda bulunan Ulusal Aşı Merkezi Başkanı Prof. Krasimir Gigov, Bulgaristan’a yurt dışından gelecek olanlara korona virüs aşısı yaptırmış olma şartı getirilebileceğini belirtti.

Fakat aşı zorunluluğu ne zaman yürürlüğe gireceği şu anda belli olmazken Bulgaristan’a gelecek tüm yabancıları kapsayıp kapsamayacağı ve AB üyesi ülkelerin vatandaşları muaf olup olmayacağı belli olmadı.

Korona virüs aşısının yararları risklerinden daha fazla

Ulusal Aşı Merkezi Başkanı Prof. Krasimir Gigov, yaptığı açıklamada Bulgaristan’a ilk korona virüs aşıları 27, 28 ve 29 Aralık’ta gelmeye başlayacağını söyledi. Aşıların gelmesiyle korona virüsle mücadelede ilk sırada yer alanlara gönüllü olarak aşı uygulanması başlanacağı ifade edildi. Prof. Gigov ayrıca korona virüse yakalanmış ve iyileşmiş kişilerin de aşı olmasının iyi olacağını, yeniden korona virüsüne yakalansalar da hastalığı daha hafif atlatabileceklerini söyledi.

Ülkeye gelmesi beklenen ilk aşılarla yaklaşık 60 bin kişiye korona virüs aşısı olma imkanı sunulacağı ifade edildi.

Prof. Krasimir Gigov, ‘Aşı yaptırmanın faydaları risklerinden daha fazla’ dedi.

Vatandaşların aşı karşıtlarına ve komplo teorisi üretenlere inanmamalarını söyleyen Prof. Gigov, ‘Hiçbir firma riskli ürünü piyasaya sürmeyi göze alamaz’ dedi.


Kaynak: BAKIŞ

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler